no-img
انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب

پروژه متلب - انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب


انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب
مطالب ویژه
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

پروژه متلب
zip
اکتبر 21, 2019
0 تومان
فروش

پروژه متلب


Rate this post
به این پست امتیاز دهید.
هر چقدر ما رو دوست دارید ستاره بدید!!!

پروژه متلب مهندسی پزشکی :پروژه متلب

 

مقدمه

پروژه متلب : پزشکی یک دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان است. این منظور با شناخت بیماریها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می‌رسد. دانش پزشکی بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده است  امروزه هدف دانش پزشکی استفاده از فن‌آوری‌های دانش‌مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده است. این بصیرت فیزیولوزیکی راه را برای درک بهتر فرآیندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده است.

پروژه متلب تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکان مسلمانی همچون ابن‌سینا و رازی طی شد. در رنسانس با بهره گیری از روش علمی پزشکی پیشرفت‌های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به طوری که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تاسیس موسسات و قوانین شده است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانون‌مند و تنظیم شوند. لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانون‌مند سازی فعالیت‌های پزشکی تاسیس شده‌اند.

پروژه متلب پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع بهپروژه متلب خدمات پزشکی گران قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامت سعی در رفع این نقیصه را دارند.

 

 

تشخیص پوسیدگی دندان

 

مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی (به انگلیسی: Biomedical engineering) به دنبال ایجاد ارتباط منطقی بین علوم مهندسی و دانش پزشکی می‌باشد.

تا قبل از قرن بیستم میلادی تشخیص و درمان بیماری بر اساس بررسی حالات بیمار، مطالعه سندرمها و عارضه‌های مربوط و ارائه مجموع‌های از روش‌های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل‌های جراحی صورت می‌گرفت. اما در اوایل قرن بیستم و در اوج آن در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ مفهوم جدیدی در پزشکی مطرح گردید. بر این اساس، ساختار بدن انسان به مثابه یک نظام بسیار هماهنگ مهندسی فرض و بیماری به عنوان عامل بی‌نظمی در این ساختار مطرح گردید. به این ترتیب دانشی به عنوان مهندسی پزشکی بنیان‌گذاری شد که حوزه فعالیت آن مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سیستم، فهم اندرکنش بین آنها، مدلسازی این فرآیندها و بررسی تاثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روشهای تشخیصی و درمانی مفیدتر‎ ‎برای بهبود بیماریها بود.

در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها مد نظر می‌باشد. این رشته کاربرد علوم فنی و مهندسی است در یاری‌رساندن به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها.

مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد. مهندسی پزشکی دقت و تنوع در تشخیص را گسترش داده‌است بطوری که تشخیص بدون دستگاه‌ها امکان‌پذیر نیست. تاکنون دستگاه‌هایی از جمله EEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan کمک بسیار بزرگی به پزشکی نموده‌اند و هم راستای وسایل تشخیصی وسایل و ملزومات درمانی گسترش یافته تا بیماران را به گونه‌ای تحت درمان قرار گیرند که می‌توان سمعک، ونتیلاتور، دیالیز(تراکافت)، اولتراسوند و کاربردهای متعدد لیزر را نام برد. مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی و نگهداری و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر توسعه، ارتقا و بهبود دستگاه‌های پزشکی و یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند. در این رشته به علت ابداعات و نوآوری وسیعی که صورت می‌گیرد شاخه‌های جدیدی از مهندسی پزشکی سازمان می‌گیرند که شرح مختصری از زیرشاخه‌های این رشته ذکر شده‌است.

 

 

[ulp id=’hAvlTccXXzt2ufny’]

 

 

شرح وظایف و مسئولیت های اصلی شغل:
شرح وظایف و مسئولیت های اصلی شغل با خصوصیات زیر است:
۱) در راه آشنایی بیشتر با مکتب و تزکیه و تعالی روح کوشا باشد. کمک به تامین بهداشت و درمان دردهای مردم را وسیله‌ای برای رضای خدا و تقرب به او بداند.
۲) با فرهنگ اسلامی و نظام جمهوری اسلامی آشنا باشد و خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات حاکم به جامعه اسلامی بداند.
۳) از شناخت مسائل عمده بهداشت و درمان و نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور به قدر کافی برخوردار و از مسئولیت‌ها و وظایف خود در این نظام آگاه باشد.
۴) قابلیت علمی و عملی کافی در تشخیص بیماری‌ها و ارجاع بیماران به سطوح بالاتر بهداشتی و درمانی کشور و شرکت در برنامه‌های پیشگیری و بهداشت عمومی را دار باشد.
۵) قادر به استفاده از آخرین منابع علمی و بهره‌گیری از اطلاعات جدید کار خود باشد.

پروژه متلب مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل
علوم پایه: طول این دوره ۲ سال است که در پایان این دوره دانشجو در آزمونی شامل کلیه دروس این دوره شرکت می‌کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می‌یابد. هر دانشجو حداکثر دوبار می‌تواند در این آزمون شرکت کند.

مهارتها و دوره های آموزشی برای احراز شغل
فیزیوپاتولوژی : طول این دوره ۶ ماه است و طی آن دانشجو ضمن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک ، با مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها به طریق تحلیل گرانه آشنا می‌شود و نشانه‌های بیماریها و تشخیص و درمان آنها را یاد می‌گیرد.

کارآموزی بالینی : طول این دوره ۲۰ ماه است و هدف شناخت آثار و علائم بیماریها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی به دست آوردن توانایی‌های لازم در به کاربردن اندیشه ، استدلال و نتیجه‌گیری سریع، به منظور برخورد منطقی و صحیح با بیمار و طراحی عملیات پیشگیری درمانی است.

کارورزی بالینی: طول دوره ۱۸ ماه است و هدف پرورش مهارتها، تقویت قدرت تصمیم‌گیری ، افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی ، درمانی و تقبل مسوولیت مستقیم امور بهداشتی، درمانی به عهده همه است.

کارورزی: دانشجویان قبل از شروع مرحله کارورزی ، در کنکور کارورزی که شامل کلیاتی از دروس پایه و اصلی و عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است و به طور سراسری برگزار می‌شود شرکت می‌کنند چون گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون برای راه‌یابی به دوره کارورزی ضروری است. فارغ‌التحصیلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند.

تواناییهای فارغ‌التحصیلان
فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند بعد از پایان تحصیلات، مسوولیتهای متفاوتی را عهده‌دار شوند، از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
تشخیص – درمان و پیگیری بیماران در مطبهای شخصی، درمانگاهها و بیمارستانها.
مدیریت و سرپرستی مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی.
مشارکت در امر تحصیلی و پژوهشی در ارتباط با بیماریهای مختلف.
دوره پزشکی شامل ۴ مرحله می‌باشد : علوم پایه ، فیزیوپاتولوژی (نشانه‌شناسی) ،

 

کارآموزی و کارورزی

مرحله علوم پایه درواقع عامل ارتباطی‌ای بین درسهای دبیرستان و پایه با درسهای تخصصی پزشکی است، بدین ترتیب که شامل آن قسمت از درسهای پایه است که به بدن انسان مربوط می‌شود؛ برای مثال، بیوشیمی قسمتی از علم شیمی است که در مورد شیمی بدن موجود زنده (در این‌جا انسان)‌ صحبت می‌کند و همین‌طور سایر درسهای این مرحله که در بخش درسها شرح داده می‌شوند.
مرحله شناخت نشانه و علایم بیماری و چگونگی پیدایش علایم بیماری، در ارتباط با عامل بیماری‌زا و چگونگی پیدا کردن آن در معاینه‌ها و آموزش نظری دستگاههای تشخیص ، بدون توجه به درمان است. در این دوره ، دانشجو مفهوم بیماری و علایم آن و نحوه تشخیص آن را به صورت نظری مطالعه نموده،‌ چگونگی آن را با توجه به درسهای علوم پایه فرا می‌گیرد.
مرحله بعدی شامل دوره کارآموزی (استاژری) است که دانشجو در این مرحله ، به بیمارستان و بالین بیماران می‌رود و در کنار درسهای نظری، روشهای تشخیص و درمانی را در بالین بیمار می‌آموزد. در این قسمت، استادان در مورد هر بیمار، توضیحات لازم را به دانشجویان ارائه می‌دهند و دانشجو نیز زیرنظر استاد، فرآیندهای معاینه بالینی و فنون تشخیص را به کار می‌برد و شیوه درمان و تجویز دارو را نیز در هر مورد می‌آموزد. در این مرحله درسهای نظری نیز ارائه می‌شود که مکمل کار بالینی در بخش خواهد بود.

مرحله بعد دوره کارورزی (انترنی) است ، دانشجو پس از فراگیری راههای تشخیص و درمان به صورت مستقل و با نظارت کلی روزانه استادان ، اقدام به بیماریابی، تشخیص و درمان نموده، مواد آموخته شده در مرحله کارآموزی (استاژری) را در عمل به کار می‌برد و تجربه می‌اندوزد.

در کل دوره پزشکی عمومی دو امتحان اصلی (حیاتی) وجود دارد که شامل امتحان جامع علوم پایه و دیگری امتحان جامع پرانترنی می‌باشد. قبولی در این دو امتحان، لازمه ورود به مرحله بعدی است.
آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد:
عمده‌ترین موقعیتهای شغلی که بیشتر پزشکان می‌توانند جذب آنها شوند، عبارتنداز:
مطبهای شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطبها انجام می‌دهند.
بیمارستانها و درمانگاههای خصوصی و دولتی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماریهای مراجعان خود می‌پردازند.
مراکز بهداشتی درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماریها نیز استفاده می‌نمایند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :
سلامت تن و روان برابر ضوابط مربوط به تشخیص کمیسیون پزشکی متعهد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای داوطلبان رشته پزشکی امری ضروری است.
علاوه بر آن داوطلبان ورود به رشته پزشکی باید از دانش و علاقه بالایی در زمینه درسهای زیست‌شناسی و علوم پایه نیز برخوردار بوده، دقت کافی و حوصله زیاد در زمینه فراگیری جزئیایت مربوط به بیماری‌های مختلف را داشته باشند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر :
ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:
الف ) ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می‌تواند در رشته‌های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می‌شوند ادامه تحصیل دهد.
رشته‌های تخصصی بالینی در حال حاضر شامل ۲۳ رشته می‌باشد که عبارتند از : جراحی عمومی ،‌ جراحی مغز و اعصاب، جراحی استخوان و مفاصل (ارتوپدی) ، جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی (ارولوژی) ، بیماریهای اعصاب، بیماریهای داخلی ، بیماریهای عفونی و گرمسیری ، بیماریهای قلب و عروق ، بیماریهای کودکان، بی‌هوش ، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته‌ای ، آسیب‌شناسی (پاتولوژی) ، پوست ، پزشکی فیزیکی و توان‌بخشی، چشم‌پزشکی ، پرتودرمانی (رادیوتراپی) ، پرتوشناسی تشخیصی (رادیولوژی) ، زنان و زایمان ، روان‌پزشکی، گوش و حلق و بینی ، پزشکی قانونی و طب کار می‌باشد.

ب) ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پایه ، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصصهای علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی ، ایمونولوژی، ژنتیک، ویروس‌شناسی پزشکی، میکروب‌شناسی پزشکی ، انگل‌شناسی پزشکی، بیوشیمی ، آمار حیاتی و تغذیه نیز شرکت نمایند.

 

دوره علوم پایه
پروژه متلب مرحله علوم پایه، اولین مرحله آموزش پزشکی بوده، مدت این مرحله دو سال است. در این مرحله ، دانشجویان بخش اول درسهای عمومی و درسهای پایه و اصلی را می‌گذرانند. هدف از این مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فیزیولوژیک و نقش آن در سلامت انسان و همچنین شناخت عوامل بیولوژیک بیماری‌زا و شیوه‌های دفاعی بدن در برابر آنها و اصول آسیبهای بدن انسان و آشنا ساختن دانشجو با اصول مسائل بهداشتی است. دانشجویان باید در هر نیمسال تحصیلی ۲۰ واحد درسی ارائه شده از طرف دانشکده را به طور اجباری بگذرانند. حداکثر زمان مجاز برای گذراندن این مرحله ۳ سال است .

در ذیل به شرح برخی از این درسها می‌پردازیم :
بیوشیمی: مربوط به بدن موجودات زنده و انسان است. در این درس، با شیمی آلی مولکولها و اتمها و واکنشهای آنها در بدن آشنا می‌شویم.
آناتومی: در آناتومی، دانشجو با کلیه ساختهای بدن شامل انواع ماهیچه‌ها ، استخوانها، اعصاب و احشا و با محل آنها و اعضای مجاور آنها به طور دقیق و در حالت طبیعی بدن، آشنا می‌شود، به طوری که بتواند اجزای هر ناحیه را به صورت سه بعدی شناسایی کند.
فیزیولوژی : در این درس چگونگی عملکرد اندامها و بافتها مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ به این ترتیب که دانشجو بعد از آشنایی با آناتومی و بافت‌شناسی اندامها با شیوه عمل آنها در شرایط مختلف و در وضعیتهای ویژه آشنا می‌شود.
ایمونولوژی: این درس به بررسی سازمان دفاعی بدن ، سلولهای دفاعی و واکنشهای موثر در این شبکه می‌پردازد.
انگل‌شناسی: این درس به انگلهای موثر در ایجاد بیماریهای انسانی اعم از حشرات ، کرمها ، قارچهار و غیره می‌پردازد. در این درس‌، این انگلها به طور دقیق شناسایی شده، در درس عملی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به این وسیله چشم دانشجو با انواع انگلها آشنا می‌گردد.
پاتولوژی عمومی : در این درس انواع آسیبهای بافتی و تغییرهای بافتهای بدن در هنگام بروز یک ناهنجاری ، تحریک و یا آزار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دوره فیزیوپاتولوژی (نشانه شناسی(
مدت مرحله دوم شش ماه است. در این مرحله دانشجو پس از این که با آموختن درسهای فیزیولوژی به چگونگی عملکرد طبیعی سازمان بدن پی‌ برد و در درس پاتولوژی وضعیت واکنشهای بدن در بیماری و تغییرهای بافتها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبی فراگرفت، به مرحله‌ای می‌رسد که اکنون باید بتواند با تلفیق این دو ، واکنشهای بدن را در هنگام یک بیماری از زمان شروع تا انتهای آن دنبال کرده، سلسله توالی نشانه‌های آشکار و ماهیت یکایک آنها را شناسایی کند.
در این قسمت دانشجو در مقطعهایی که با عنوان کورس (دوره)‌از آن یاد می‌شود، یک سرفصل از بیماریهای داخلی مثل بیماریهای خون را به طور مشروح مطالعه می‌کند و در هر قسمت، عوامل شروع کننده، شیوه عمل، واکنش بدن ، سیر بیماری و نشانه‌های اختصاصی مربوط را بررسی می‌نماید. این مطالعه صرفا شامل نشانه‌شناسی بیماریهاست و شامل مباحث درمان و تشخیص در بالین بیمار و معاینه‌های فیزیکی نمی‌شود. در این دوره دانشجو، فارماکولوژی را به صورت مروری کلی بر دسته‌های دارویی و چگونگی اثر داروها، می‌گذراند. این آشنایی با فارماکولوژی به صورت کلی بوده، دسته‌های اختصاصی داروها و راههای تجویز آنها رد هر بیماری ، در فارماکولوژی اختصاصی به طور مشروح مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

دوره کارآموزی (استاژری(
دوره سوم که از آن به عنوان دوره کارآموزی یاد می‌شود، شامل دو مجموعه درسهای نظری و کار عملی است. اساس تدریس درسهای نظری مانند سایر درسهای علوم پایه و فیزیوپاتولوژی است ولی در برنامه عملی، دانشجو در بالین بیمار با مجموعه‌ای از دانسته‌های نظری خود با نشانه‌های بیمای به صورت مستقیم مواجه می‌شود و با صحبت با بیمار و به دست آوردن تاریخچه بیماری، نوع آن را تشخیص داده، اقدامهای درمانی لازم را فراخواهد گرفت. برنامه پروژه متلب کار در دوره کارآموزی به طور خلاصه شامل کنفرانسهای صبحگاهی در مورد بیماران بستری در بخش، صحبت در بالین توسط استاد مربوط و یادگیری معاینه‌ها و گرفتن شرح حال، انجام کارهای تشخیصی و تا حدودی نسخه‌نویسی است. عموما درسهای نظری بعد از ظهرها تدریس می‌شود و صبحها به کار در بیمارستان و برنامه‌های آن اختصاص دارد. زمان گذراندن کارآموزی بالینی به طور مطلوب ۲۰ ماه و حداکثر ۲۷ ماه است که طی آن ، دوره‌های داخلی ، جراحی ،‌ کودکان ، زنان و زایمان ، چشم ، گوش و حلق و بینی ، روان‌پزشکی ، رادیولوژی و پوست و واحدهای باقی مانده درسهای عمومی گذرانده می‌شود. محل گذراندن کارآموزیها بیمارستانهای آموزشی است.

دوره کارورزی (انترنی(
دوره انترنی یا کارورزی در واقع نقطه عطف آموزش بالینی دانشجویان رشته پزشکی است. کارورز پس از آموختن علوم پزشکی و گذراندن یک دوره کارآموزی بالینی در تمام بخشهای بیمارستانی، اینک بدان حد از اطلاعات پزشکی و قضاوت بالینی رسیده است که به طور مستقل در مواجهه با بیماران قرار بگیرد و با به کار بستن عملی تمام آموخته‌ها ، به طور مستقیم با بیماران در تماس باشد و با انجام معاینه‌های بالینی و دستور آزمایشهای پاراکلینیک، به تشخ یص رسیده، به درمان بیمار بپردازد. این فعالیتها همگی زیر نظر استادان و دستیاران مربوط صورت می‌گیرد.
تواناییهای فارغ‌التحصیلان دوره دکترای تخصصی پزشکی و فرصتهای شغلی آنان
این فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بیمارستانهای آموزشی یا غیرآموزشی کشور استخدام و کار درمان بیماران و آموزش دانشجویان رشته پزشکی و پیراپزشکی مشغول شوند. همچنین می‌توانند به کار درمان بیماران در درمانگاههای تخصصی یا مطبهای خصوصی مبادرت ورزند.
ریاست بیمارستانهای دولتی یا خصوصی معمولا به عهده پزشکان متخصص است. همچنین ریاست و معاونت دانشکده و دانشگاهها علوم پزشکی کشور نیز به عهده پزشکان متخصص می‌باشد.

 

اخلاق پزشکی

مکارم اخلاقی وجه امتیاز و شرافت انسان است. ارزش هر انسان بستگی به انصاف و آراستگی او به سجایا و اخلاق حسنه دارد. هدف و فلسفه بعثت پیامبران الهی نیز تکامل اخلاقی بشری بوده است. حاکمیت اخلاق کریمه در جوامع انسانی نیز نشانه تعالی و تمدن واقعی آن جامعه تلقی می‌شود.

پیشرفتهای علمی بشری زمانی برای نوع بشر مفید و ثمربخش است که از پشتوانه اخلاقی برخوردار باشد. علم و تخصص بدون بهره‌مندی از اخلاقیات پاسخگوی نیازهای فطری بشر نبوده و گاهی نقض غرض است، زیرا هر نوع پیشرفت باید دارای جهت و هدف باشد و اخلاق به پیشرفت علمی جهت و هدف می‌بخشد. پیشرفت علمی عاری از مکارم و سجایای اخلاقی حرکت در تاریکی است. اخلاق چراغ هدایت هر حرکت محسوب می‌شود.

اخلاق در پزشکی

در عرصه پزشکی نیز این حکم صادق است و اساسا حرکت طب بر محور اخلاق بوده و پایه‌های آن بر مبانی اخلاقی استوار است. کوشش برای نجات جان انسانها و اعاده حیات و سلامت به آنان و درمان بیماریها و تشقی و تسکین آلام دردمندان و تلاش در بقای نسل و سالم سازی محیط انسانی خود از ارزشهای اخلاقی است.

 

اگر تکاپو و مساعی متصدیان امور پزشکی برای دستیابی و نیل به اهداف مقدس فوق باشد، خدمات ارزنده آنان جنبه عبادی به خود می‌گیرد و زیباترین کمالات اخلاقی به منصه ظهور می‌رسد، زیرا عالی‌ترین تظاهر عواطف بشری ، چون تعهد ، علم و تخصص ، فداکاری و ایثار ، نجات ، التیام و آرام بخشی و عشق و دلسوزی در این نوع خدمات پزشکی متبلور است.

 

جلوه‌گاه اخلاق در منظر پزشکی

جلوه‌گاه این کرامت اخلاقی در دنیای پزشکی در مرحله حساس و سرنوشت‌ساز برخورد پزشک با بیمار است. هر قدر این برخورد انسانی ، اخلاقی ، عاطفی و صمیمانه ، شکوهمند و شرافتمندانه و احترام آمیز باشد، حصول آرمانهای مقدس پزشکی و امنیت روانی و جسمی بیمار و رضایت خاطر او و اطرافیانش قطعی‌تر خواهد بود.

 

عواقب عدم مراعات جنبه‌های اخلاقی

ممکن است پزشک از دیدگاه علمی و فنی به وظیفه خود عمل و حتی بیمار را معالجه نماید. لیکن عدم مراعات جنبه‌های اخلاقی و انسانی در برخورد با بیمار او را از هدف عالی پزشکی دور کند و کوچکترین غفلت ، مسامحه و لغزش از موازین اخلاقی و وجدانی و بی‌حرمتی نسبت به شخصیت بیمار و اطرافیان او سبب عدم امنیت خاطر ، دل‌شکستگی ، آشفتگی و تکدر روحی بیمار و سلب اعتماد او از پزشک معالج گردد.

به نظر می‌رسد این مهم ، یعنی نحوه برخورد پزشکان با بیماران ، می‌بایست سرلوحه خدمات پزشکی قرار گیرد تا از رهگذر این اصول به اهداف متعالی پزشکی که نجات جان و مداوا و حفظ حیات و سلامت آنان و ایجاد امنیت جسمی و روانی افراد جامعه و جلب رضایت مردم و لازمه رضایت خالق است، محقق گردد.

 

اخلاق پزشکی در ایران

این مقدمه بر شما روشن می شود که من طرفدار اخلاق نوع سوم هستم. به نظر می آید خدمتی که فلاسفه اخلاق می توانند به پزشکی بکنند کمتر است تا خدمتی که پزشکان و البته بیماران می توانند به فلسفه اخلاق بکنند.

یکی از جنبه های اصلی اخلاق پزشکی این است که ما عاقبت می توانیم بر مسأله حساسی انگشت بگذاریم که به زندگی کردن و زیستن در این جهان مربوط می شود. بنا به اخلاق من که چنین زندگی می کنم و در این شرایط تاریخی زندگی می کنم، آگاهی از مرگ، امر حیاتی است.

من نمی توانم به زندگی ام معنی بدهم مگر آنکه مرگ آگاه باشم، مگر اینکه بدانم خواهم مرد، مگر اینکه تا حدودی نوعش را هم انتخاب کنم. در نتیجه برای یک آدم حتی خودکشی می تواند موجه باشد. از نظر یک آدم، اگر پزشک به او دروغ بگوید، یا بیمار را آگاه نکند که در معرض مرگ فوری است، عمل غیر اخلاقی انجام داده است، ولی از نظر یک آدم دیگر شاید چنین نباشد.

او ممکن است از پزشکش حتی انتظار شنیدن حقیقت را نداشته باشد. پزشک نمی تواند از یک اصل همگانی حقیقت گویی تبعیت کند و نمی کند. پزشک نمی داند که به بیمارش می تواند راست بگوید یا نه.

بسیاری از آدم ها مثل من ادعا می کنند که از مرگ نمی ترسند و دلشان می خواهد بدانند که کی می میرند، اما وقتی به آنها می گویی که سرطان داری و بزودی خواهی مرد، از هم می پاشند. این باعث می شود که پزشکان خود به خود جنبه های خاص را در نظر بگیرند و عام بودن فلسفه اخلاق نزد آنها کم رنگ شود.

در عرض چهار پنج سال گذشته دعوایی بین نویسندگان فلسفه اخلاق و کسانی که در پزشکی کار می کنند درگیر شده که کدام اینها بر دیگری حاکم است؛ زیست اخلاق یعنی بایوایتک ( Bioethics ) یا اخلاق پزشکی؟

اصل داستان این است که ما با هر دو رو بروییم و باید بتوانیم هم اینها را از هم متمایز کنیم و هم حلقه های ارتباطی شان را پیدا کنیم. در دو سه دهه اخیر مسائل عظیمی در زمینه زیست اخلاق یا اخلاق علوم زیستی، اخلاقی که به خاطر پیشرفت علوم زیستی پدید آمده، پیش روی ما قرار گرفته است.

به نظر می آید ما دو انقلاب بزرگ زیست شناسی را در قرن بیستم از سر گذرانده ایم. یکی در دهه ۳۰ که به کشف پنی سیلین منجر شد که انبوهی از بیماری های عفونی را درمان کرد.

انقلاب دوم که خیلی وسیع تر است در دهه ۸۰ و ۹۰ اتفاق افتاد و آن پیشرفت عظیم ژنتیک بود. پیشرفتی که تأثیر آن بر زندگی تک تک آدم ها محسوس است. از ساده ترین امور مثل یک عمل جراحی زیبایی، تا پیچیده ترین امور مثل انتخاب جنسیت جنینی که قرار است متولد شود؛ و دست بردن در ژن ها، که به نظر می آید در یکی دو دهه بعد انجام خواهد شد.

انقلاب بیولوژیک در واقع با ژن درمانی مشکلات عظیم اخلاقی می سازد. یکی این است که وقتی ما جنینی را در رحم مادر ژن درمانی می کنیم، نمی دانیم چه عواملی دیگر را بر می انگیزیم. در شش ماه گذشته این بحث میان بسیاری از کسانی که در ژن درمانی درگیرند پدید آمد که امکان دارد با این کار بیماری های دیگری برای جنین ایجاد کنیم.

این باعث شده که در مورد چند کاری که تا حالا انجام داده اند، سردرگم بشوند. من تا اینجا به جنبه های اجتماعی آن کاری ندارم، فقط به خود پژوهش پزشکی – علمی آن کار دارم و سوال من این است که ما تا کجا حق داریم پیش برویم؟

اما اشکال جنبه های اجتماعی آن خیلی آشکار است. اگر ما بتوانیم جنسیت جنین را تعیین بکنیم با مشکل اجتماعی بزرگی رو به رو می شویم و آن این است که در کشورهای عقب افتاده، حتی در بعضی کشورهای در حال پیشرفت مثل چین هنوز فرهنگ اجتماع چنان است که پسر می خواهند. در نتیجه انتخابشان پسر خواهد بود. این امر مسائل اجتماعی عظیم ساخته است. می روند دخترهاشان را می اندازند.

می توانید تصور کنید آن اصل آماری که بطور طبیعی نسبت بیش و کم نزدیک بین دو جنس را نگه می دارد به هم خواهد خورد و زندگی اجتماعی بخصوص در جوامع بسته نسل بعد دشوار خواهد شد و هزار مشکل دیگر پدید خواهد آورد. همین مسائل در مورد شبیه سازی اتفاق می افتد.

از آن بدتر کشف نورونهای آینه ای در علوم ژنتیک مسائل عظیمی را باعث شده است. چون کم و بیش می توان در میزان یادگیری آدم ها دخالت کرد. می توان کاری کرد که جنین بیشتر یا کمتر یاد بگیرد. بیشتر یاد گرفتن را کسی مانع نمی شود، اما کمتر را خیلی ها می خواهند برای اینکه قرن هاست که سعی دارند آدم ها چیزی نفهمند. و من نمی دانم واقعا چه نتایج اجتماعی از آن پدید خواهد آمد.

به هر حال بحث من امروز مربوط به مسائلی است که در اخلاق پزشکی مطرح می شود. برخی از مسائل بیش و کم حل شده مثل مرگ مغزی و دیگر مشکل زیادی از نظر اجتماعی با آن نداریم.

از قانون گذارها گرفته تا هیات حاکمه همه پذیرفته اند که مرگ مغزی به معنی مرگ است. ولی دو مسأله هست که برای ما ایرانی ها مهم است. یکی مسأله اتانازی است و دیگر سقط جنین. این دو تا برای ما الان مهم است و باید روی آنها بیشتر بحث بکنیم.

در زمینه عملی اخلاق پزشکی هم دائم به مشکلاتی بر می خوریم که باید بتوانیم حلش کنیم. این مسائل نه فقط پیش روی ما بلکه پیش روی همه جوامع پیشرفته قرار دارد.

یکی از مشکلات به پژوهش های علمی بر می گردد. مثلا ما تا چه حد حق داریم آدم ها را ابزار تحقیق پزشکی کنیم؟ می دانیم که مریضی دارد می میرد. آیا از اینجا به بعد دارای این حق اخلاقی هستیم که روی او داروهایی را آزمایش کنیم که مرگ را جلو بیندازد، در عوض موجب دردهایی هم بشود ولی نتیجه اش تحقیق پزشکی درخشانی باشد که کمک کند به اینکه هزاران مریض دیگر کمتر درد بکشند؟ دکترها مدام با این موضوع مواجه می شوند.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که پزشکان در مورد بیمار سرطانی با آن مواجه اند این است که آیا داروهای مسکن به او بدهند که دردش را کم می کند اما مرگش را جلو می اندازد؟ آیا با جلو انداختن مرگش به سوگند پزشکی خیانت نکرده اند؟ و اگر این داروها را ندهند دردهای مهیبی خواهد کشید که تحملش برای هیچ آدمی ممکن نیست.

این مسائل ریزی که برای هر دکتری پیدا می شود او را ناچار می کند که به دیگران مراجعه بکند. چون آنجا دیگر تخصص پزشکی کارگر نیست. ناچار می شود به آدم هایی مراجعه کند که به اخلاق فکر کرده اند. در ایران چون کسانی نیستند که در زمینه فلسفه اخلاق کار کرده باشند، پزشکان مجبور می شوند به تجربه های جهانی روی بیاورند و درست هم همین است.

رابطه دیگر رابطه پزشکان و پرستاران است. در عهدنامه پزشکی دهه ۱۹۵۰ ایالات متحده ماده ای آمده که بر اساس آن پرستار موظف است دستورات پزشک را رعایت کند. او بیش از هر کس در مقابل پزشک مسئول است.

در همین قانون که در دهه ۹۰ در آن تجدید نظر شده آمده است که تعهد اول پرستار به بیمار است. یعنی پرستار گاهی می تواند تشخیص دهد که دستور پزشک قابل اجرا نیست. پرستار در حال تیمارداری است و موظف است بیمار را در نظر بگیرد نه پزشک را.

در بیمارستان های ایران بخصوص پیش از انقلاب و در مرحله انقلاب پزشکان تا جایی نسبت به پرستاران خشن بودند که حتی کتک شان می زدند و چند مورد معروف در این زمینه وجود دارد.

در واقع در قانون آمریکا به دقت تعیین شده که پرستاران کجاها می توانند از دستور پزشک تخطی کنند. هر کسی که سر و کارش با عمل جراحی افتاده به پرستارانی برخورده است که به امر مراقبت از بیمار، بیشتر از پزشک وقوف دارند. ولی در ایران رابطه بین پزشک و پرستار هنوز به شکل ابتدایی تحکم پزشک استوار است.

اخلاق پزشکی ایران بقدری بر اساس اقتدار پزشک استوار شده که حتی به قلمرو داروخانه ها کشیده است. نوعی اقتدار در جامعه پزشکی ایران شکل گرفته که آنها را تافته جدا بافته جامعه کرده است. آنها کراواتشان را در همه انقلاب حفظ کردند.

آنها نظام پزشکی را حفظ کردند در حالی که سندیکاهای دیگر، مخصوصا از آن کارگران له و لورده شد، آنها حقوقی را برای خود حفظ کردند که لایه های دیگر نداشتند. مثل مسافرت به خارج و تماس گرفتن با دانشگاههای خارج. و این بر می گردد به اولین رویکردهای جامعه ایران به پزشکی مدرن، موقعی که دخترهای نسل مادر من مثلا آرزوشان این بوده که زن پزشک یا مهندس شوند. یا به اقتدار اجتماعی بر می گردد که ریشه آن در خیلی از مباحث جدید پزشکی است. من دو مورد آن را فوری به یاد می آورم. یکی کارهای اصلی فوکو است در زمینه پزشکی مانند زایش درمانگاه و تاریخ دیوانگی، و دیگری کتاب خیلی زیبایی که گادامر در هشتاد سالگی نوشته به نام معمای سلامتی که در آن به این جنبه ها پرداخته است.

حالا حدود چهار دهه است که در آمریکا بطور کامل و در اروپا هم در بعضی نقاط، کمیته های پزشکی راه افتاده است. این کمیته های پزشکی هم به دکترها کمک می کنند و هم به بیماران.

به بیمار در همان قدم اول که وارد بیمارستان می شود توضیح می دهند که حقوق او چیست و اینکه چه نوع رضایتی می تواند بدهد یا ندهد. به پزشکان هم در مورد همه این مسائل ریز اخلاقی که در هر عملی اتفاق می افتد مشورت می دهند.

تقریبا پنج سال است که تعداد فیلسوف های اخلاق در این کمیته ها از تعداد کشیشان بیشتر شده است و به نظر می آید که تکیه بر بحث عقلانی در مورد مسائل اخلاقی در این گونه بیمارستان ها بیشتر شده و تکیه به ایمان و باور دینی کمتر.

این کمیته ها بسیار فعال اند و در هر امر جزیی حق دخالت دارند. نکته دیگری هم که در مباحث پزشکی برای آنها مطرح است ولی در ایران تقریبا هیچ مطرح نیست، سهمیه پزشکی است.

بودجه ای دارند که می دانند چه مقدارش را صرف چه مریض هایی بکنند. اینجا پیر ستیزی امری کلیدی است. می دانید که در جوامع غربی سالخوردگان از حقوق زیادی برخوردارند و در بیمارستان ها بخش های خاصی برای پیران وجود دارد. بیشتر از همه در دانمارک. در دانمارک نمونه عالی پزشکی برای پیران وجود دارد و همه آدم های پیر باید آرزو داشته باشند که اگر مریض شدند بروند دانمارک. ولی در کشور ما این امتیازات مطلقا وجود ندارد. بر عکس مرگ پیرها طلب می شود.

کمیته اخلاق پزشکی

این کمیته جهت ارائه رهیافتهای لازم در زمینه نحوه استفاده مطلوب از یافته های علوم تجربی و امکانات تشخیصی درمانی و مراعات ارزشهای متعالی اسلامی در امور پزشکی تشکیل میگردد و زمینه ساز اعتماد متقابل بین جامعه پزشکی و مردم و مراجعین به بیمارستان میباشد.

 

 

ترکیب کمیته اخلاق پزشکی :

– نماینده رئیس دانشگاه مربوطه

– نماینده رئیس بیمارستان مربوطه

– یک نفر پزشک شاغل از افراد پیش کسوت و متعلق به اخلاق حسنه

– یک نفر از پزشکان بازنشسته متدین، دارای حسن شهرت، تعهد، حسن اخلاق و حسن طبابت به انتخاب رئیس بیمارستان به شرط موافقت فرد موصوف و فراهم بودن سایر شرایط.

– دو نفر از پزشکان خوشنام که به تعهد دینی و حسن اخلاق و حسن طبابت شهرت داشته، با معرفی ریاست بیمارستان.

جلسات کمیته باید حداقل هر دو ماه یکبار تشکیل گردیده و صورتجلسات از طریق ریاست بیمارستان به معاونت امور درمان و داروی دانشگاه مربوطه ارسال گردد. بدیهی است در دانشگاه ضمن بررسی و اتخاذ تصمیمات مقتضی این گزارش، مشتمل بر نظریه معاونت امور درمان و دارو، باید در پرونده بیمارستان مورد نظر ثبت و در زمان ارزشیابی از آن استفاده گردد. صورتجلسات کمیته باید در فایلی به نام کمیته فوق درج و به عنوان اسناد بیمارستان نگهداری شود.

تبصره – کلیه پرسنل بیمارستان باید به نحو مقتضی از تصمیمات غیر محرمانه و ارشادات کمیته اخلاق پزشکی مطلع گردند.

 

تبصره – تصمیمات و تذکرات مربوط به افراد خاص باید با حفظ شئون و احترامات ایشان بطور محرمانه فقط به خودشان منعکس گردد. جنبه های تشویقی قابل اعلان عمومی خواهند بود.

آداب و آثار مسافرت در گفتار امامان

پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله در مسافرت کمک به همسفران می‌نمود. هر کسی کاری را به عهده گرفت، پیامبر صلّی اللّه علیه و آله فرمود: جمع کردن هیزم به عهده‌ی من باشد. بعد فرمودند: ولکن الله عزّوجلّ یکره من عبده اذاکان مع اصحابه ان ینفردمن بینهم.بحار/۷۶/۲۷۳

خداوند دوست ندارد وقتی بنده‌اش در میان دوستانش است خود را از آنان جدا کند.

حضرت علی علیه السلام با شخصی ذمی (اهل کتاب) هم سفر شد در بین راه مرد ذمی گفت: کجا می‌روی؟ فرمود: به کوفه و چون راه مرد ذمی به طرف دیگر بود حضرت مقداری با او رفتند شخص ذمی گفت: مسیر شما به طرف کوفه است چرا همراه من می‌آیی؟ حضرت فرمود: انسان وقتی از هم سفرش جدا می‌شود باید مسافتی او را مشایعت کند مرد ذمی به خاطر این منطق اخلاقی مسلمان شد. سفینه /۱/۴۱۶

آداب مسافرت

۱ انتخاب رفیق

قال علی علیه السلام: سل عن الرفیق قبل الطریق و عن الجار قبل الدار. نهج البلاغه / نامه ۳۱

قبل از مسافرت، از رفیق و همسفرت سوال کن و اطلاع بیاب، و قبل از تهیه مسکن از همسایه‌ات آگاه شو

۲ انتخاب رفیق هم‌طراز

اذا صحبت فاصحب نحوک فلا تصحب من یکفیک فانّ ذلک مذله للمؤ من.مکارم الاخلاق / ۱۳۱

هنگام همنشینی، با سطح خود همراه شو، نه با کسی که به تو برسد. چراکه این کار موجب خواری مومن است.

۳ انتخاب رئیس

قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله: اذا کان ثلاثه فی سفر فلیؤ مّروا احدهم.کنزالعمال / ۱۷۵۵۰

هرگاه سه نفر به مسافرت روند باید یکی از آنان مسئول کارها و تصمیمات شود.

۴ صدقه

قال الصادق علیه السلام: افتتح سفرک بالصدقه و اخرج اذا بدالک فانّک تشتری سلامه نفسک.بحار / ۱۰۰ / ۱۰۳

۵ به دیگران اطلاع دادن

عن ابی عبدالله علیه السلام قال: قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله حقّ علی المسلم اذا اراد سفرا ان یُعلم اخوانه و حق علی اخوانه اذا قدم ان یأتوه. کافی / ۲ / ۱۷۴

پیامبر فرمودند وظیفه هر مسلمانی است که وقتی خواست به مسافرت برود دوستان و برادرانش را مطلع کند و دوستانش نیز وظیفه دارند هرگاه برگشت به دیدنش بروند.

۶ تهیه زاد و توشه؛  ۷ موافقت با دوستان

قال لقمان لابنه: تزوّد معک الادویه فتنتفع بها و من معک و کن لاصحابک موافقا الاّ فی معصیه الله. بحار / ۷۳ / ۲۷۵

[در مسافرت] توشه زیاد بردار تا خود و همراهانت از آن بهره برند و با همراهانت موافق و همراه باش جز در گناه و عصیان پروردگار

۸ دعا و نماز خواندن

قال الرضا علیه السلام:و اذا اردت سفرا فاجمع اهلک و صلّ رکعتین و قل اللهم انی استودعک دینی و نفسی و اهلی و ولدی و عیالی. مستدرک / ۲ /۲ ۵

هرگاه خواستی به مسافرت روی خانواده خود را گرد آور و دو رکعت نماز بخوان و بگو «خدایا دینم و خود و خانواده و زن و فرزندم را به تو می‌سپارم».

قال الصادق علیه السلام: من قرأ قل هو الله احد حین یخرج من منزله عشر مرّات لم یزل فی حفظ الله عزّ و جلّ… حتی یرجع الی منزله. کافی / ۴ /۳ ۳۳

هرکه هنگام خروج از خانه‌اش ده بار “قل هو الله” رابخواند، تا آنگاه که به خانه‌اش برگردد در پناه خدا خواهد بود.

 

۹ بذل و بخشش ۱۰ حفظ اسرار ۱۱ شوخی نمودن

قال الصادق علیه السلام: “المروّه فی السفر کثره الزاد و طیبه و بذله لمن کان معک و کتمانک علی القوم سرّهم بعد مفارقتک ایاهم و کثره المزاح فی غیر مایسخط الله عزّوجلّ.بحار/۷۳/۲۶۶

مردانگی و بزرگی در سفر، در این است که: توشه زیاد وخوب برداری و به همراهانت هم ببخشی و اسرارشان را که در سفر از آن مطلع شده‌ای، بعد از جدایی از آنان  بپوشانی و با آنان با کارهای غیر گناه ، زیاد شوخی کنی.

۱۲ بازگو نکردن مشکلات سفر

قال النبی صلّی اللّه علیه و آله:… و ترک الروایه علیهم اذا انت فارقتهم. مستدرک / ۲ / ۴۳

یکی از آداب سفر این است که: بعد از جدایی از همسفران پشت سرشان حرف نزنی.

۱۳ به تنهایی سفر نرفتن

قال الکاظم علیه السلام: لا تخرج فی سفر وحدک فان الشیطان مع الواحد و هو من الاثنین ابعد. وسائل / ۵ / ۳۰۰

هیچگاه تنها به سفر نرو که شیطان همراه هر تنهایی است و او از [جمع] دو نفره دور است.

۱۴ مشورت با دوستان؛  ۱۵ تبسم داشتن

قال الصادق علیه السلام: قال لقمان لابنه اذا سافرت مع قوم فاکثر استشارتهم فی امرک و امرهم و اکثر التبسم فی وجوههم…. بحار/۷۶/۲۷۱

لقمان به پسرش سفارش کرد هرگاه همراه گروهی به مسافرت رفتی، در کارهای خود و آنان ، زیاد مشورت کن و خند بر چهره‌هاشان زیاد کن.

۱۶ سفر با افراد متواضع

قال علی علیه السلام: لا تصحبنّ فی سفر من لا یری لک الفضل علیه کما تری له الفضل علیک. بحار / ۷۶ / ۲۶۷

هیچگاه همسفر کسی نشو که برایت فضل و جایگاهی نسبت به خود آنگونه که تو برای او در نزد خود قائلی،‌ قائل نیست.

۱۷ فواید سفر

الف- سلامتی؛ قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله: سافروا تصحوا و جاهدوا تغنموا.بحار/۷۶/۲۲۱

سفر کنید تا صحت و سلامتی بدست آرید. و جهاد کنید تا غنیمت یابید.

ب- زیاد شدن عقل؛ قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله: “سافروا فانکم ان لم تغنموا مالا افدتم عقلا.

مسافرت کنید. چرا که اگر مالی به دست نیاورید، اما عقلتان زیاد می‌شود.

 

 

 

 

مهندسی پزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

یک سیستم شنوایی مصنوعی جاسازی شده

مهندسی پزشکی به دنبال ایجاد ارتباط منطقی بین علوم مهندسی و دانش پزشکی می‌باشد.

تا قبل از قرن بیستم میلادی تشخیص و درمان بیماری بر اساس بررسی حالات بیمار، مطالعه سندرمها و عارضه های مربوط و ارائه مجموع‌های از روش‌های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل‌های جراحی صورت می‌گرفت. اما در اوایل قرن بیستم و در اوج آن در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ مفهوم جدیدی در پزشکی مطرح گردید. بر این اساس، ساختار بدن انسان به مثابه یک نظام بسیار هماهنگ مهندسی فرض و بیماری به عنوان عامل بی‌نظمی در این ساختار مطرح گردید. به این ترتیب دانشی به عنوان مهندسی پزشکی بنیان‌گذاری شد که حوزه فعالیت آن مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سیستم، فهم اندرکنش بین آنها، مدلسازی این فرآیندها و بررسی تاثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روشهای تشخیصی و درمانی مفیدتر‏‎ ‎برای بهبود بیماریها بود.

در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها مد نظر می‌باشد.این رشته کاربرد علوم فنی و مهندسی است در یاری‌رساندن به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها.

مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد. مهندسی پزشکی دقت و تنوع در تشخیص را گسترش داده است بطوری که تشخیص بدون دستگاهها امکان‌پذیر نیست. تاکنون دستگاه‌هایی از جمله EEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan کمک بسیار بزرگی به پزشکی نموده‌اند و هم راستای وسایل تشخیصی وسایل و ملزومات درمانی گسترش یافته تا بیماران را به گونه‌ای تحت درمان قرار گیرند که می‌توان سمعک، ونتیلاتور، دیالیز، اولتراسوند و کاربردهای متعدد لیزر را نام برد. مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی و نگهداری و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر توسعه، ارتقا و بهبود دستگاه‌های پزشکی و یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند. در این رشته به علت ابداعات و نوآوری وسیعی که صورت می‌گیرد شاخه‌های جدیدی از مهندسی پزشکی سازمان می‌گیرند که شرح مختصری از زیرشاخه‌های این رشته ذکر شده است.

گرایشها

ابزار دقیق بیومدیکال

بیومکانیک

بیومواد

مهندسی سلول، بافت و ژنتیک

تصویرگری پزشکی

مهندسی توانبخشی

مدل سازی سیستم‌های فیزیولوژیکی

طراحی اندام‌های مصنوعی و دستگاه‌ها

گرایش ابزار دقیق بیومدیکال

کاربردی است از الکترونیک و تشخیص و برررسی ساختار بیماری‌ها رایانه‌ها بخش اصلی این گرایش را بر عهده دارند سیستم‌های تصویر پزشکی به وسیله مهندسان این رشته ساخته می‌شوند.

 

گرایش بیومکانیک

بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه‌های مهندسی پزشکی و بررسی حرکت تغییرات مواد جریان‌های درون بدن و طرح آنها و انتقال مواد شیمیایی در محیط می‌پردازد. پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی، دریچه‌های قلب، مفاصل مصنوعی درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب، ریه، شریان‌ها، مویرگ‌ها، استخوان‌ها، غضروف‌ها، تاندون‌ها، دیسکهای بین مهره‌ای و پیوندهای سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شده است.

 

 

گرایش بیومواد

کاربرد این شاخه استفاده از بافت‌های زنده و مواد مصنوعی و کاشت آنها در بدن است. انتخاب مواد صحیح برای کاشت و پیوند در بدن انسان و یکی از حساس‌ترین و مشکل‌ترین عملیات مهندسی پزشکی است. آلیاژهای فلزی، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها از مواد مورد استفاده در کاشت بافت‌ها مصنوعی هستند، اینگونه مواد باید غیرسمی، غیرسرطان‌زا و از نظر شیمیایی غیرفعال و بادوام و دارای قدرت مکانیکی کافی باشند.

 

گرایش مهندسی سلول، بافت و ژنتیک

این گرایش بیشتر در زمینه‌ی پزشکی و در گستردهی میکروسکوپیک می‌پردازد. در این شاخه تخصص درآناتومی بیوشیمی و مکانیک سلول‌ها و ساختارهای درون سلولی برای درک بیشتر در فرایند بیماری توانایی داخل شدن به بخشهای ویژه سلول لازم است. هدف این شاخه که در اواخر قرن بیستم پایه‌گذاری شده است، مطالعه و تهیه مدل‌های ایده‌آل از ماکرومولکول‌ها و ساختار سلولی است که منجر به درک بهتر پدیده‌های درون یاخته‌ای و همچنین فهم عمیق‌تر مکانیسم تاثیر عملکرد ناصحیح آنها در بروز حالات بیماری می‌شود. به علاوه این مدل‌ها سبب ارزیابی موثرتر فرضیه‌ها و نظریه‌های درمانی مانند طراحی انواع پروتئینها با خصوصیات منحصر به فرد لیگاند-رسپتوری می‌گردد. از جمله اهداف دیگر این شاخه، مطالعه و مدل‌سازی ساختار سلول و فرایند بازیابی جراحات در بافت‌های آسیب‌دیده به منظور ارائه روش‌های درمانی بهینه‌تر جهت تقلیل و رفع ضایعات بافتی و همچنین تولید نمونه‌های مصنوعی برای جایگزینی آنهاست. به این منظور علل و مکانیسم‌های تبدیل سلولهای بنیادی‎(Stem cells) ‎‏ به بافت‌ها و ارگانهای مختلف بررسی و با استفاده از مدل‌های بدست آمده بافت‌های آسیب دیده ترمیم یا در خارج از بدن به صورت مصنوعی تولید می‌شود. از جمله این بافتها و ارگانها می‌توان به استخوان، غضروف، کبد، پانکراس، پوست و عروق خونی اشاره کرد.‏

 

گرایش تصویرگری پزشکی

در این رشته اطلاعات جمع‌آوری شده در تغییرات پدیده‌های فیزیکی در بدن را با بهره‌گیری از تکنولوژی تحلیل پردازش الکتریکی و سرعت بالای آن تجزیه و تحلیل می‌کنند و به صورت یک تصویر در می‌آورند و اغلب این تصاویر را می‌توان با اعمال غیر تهاجمی (بدون آسیب) بدست آورد به نحوی که هیچ اثر دردی برای بیمار نداشته باشد. در این گرایش تهیه تصویر از اجزاء ایستای بدن مانند استخوانها و بافتها و ادغام ویژگی‌های منحصر به فرد حالت‌های مختلف تصویربرداری مثل ‏CT‏ و ‏MRI‏ جهت تهیه تصاویر گویاتر مانند تصاویر سه‌بعدی و همچنین ارائه الگوریتم‌های پردازشی برای مدل‌سازی بافت‌های سالم و ضایعات آنها جهت ارائه روش‌های تشخیصی دقیقتر و غیر تهاجمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.‏ همچنین بررسی فیزیولوژی و حرکت بافت‌های دینامیک در بدن مانند قلب و عروق از طریق تصویربرداری عملکردی‎(Functional Imaging) ‎‏ و تکنیک‌های ‏بلادرنگ (Real Time)‏ و همچنین مدل‌سازی این رفتارها در بافت‌های سالم و ناسالم در جهت تشخیص بهتر ناهنجاریها و تصویربرداری مولکولی به منظور مطالعه موقعیت، ساختار و حرکت مولکول‌ها (مانند مولکول‌ها و سلول‌های سرطانی) و توجیه این حرکات بر اساس الگوریتم‌های آماری و همچنین مطالعه و مدل‌سازی مکانیسم‌های مختلف حیات در سطح مولکولی به صورت غیرتهاجمی برای ارائه روش‌های درمانی دقیق‌تر مثل طراحی آنتی‌بادیها و ردیابی آنها برای از بین بردن بهتر مولکول‌ها و سلول‌های مهاجم و تقلیل آسیب به سلولهای سالم بدن مورد نظر است.

گرایش مهندسی توانبخشی

یک شاخه جدید و توسعه یافته مهندسی پزشکی است. متخصصان این رشته به بالا بردن توانایی‌ها وبهبود بخشیدن به کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی به طراحی مح‌ های جدید و روشهای نوین برای سکونت ارتباط و … کمک می‌نماید.

 

گرایش مدل‌سازی سیستم‌های فیزیولوژیکی

در این زمینه سعی می‌شود با استفاده از قوانین موجود در مهندسی و تکنیک‌های پیشرفته و ابزار لازم یک طرح کلی و جامع از ارگان‌های زنده، از باکتری گرفته تا انسان، تهیه می‌کنند. در این رشته برای تحلیل اطلاعات حاصل از آزمایشها و فرمول‌بندی کردن جزئیات فیزیولوژیکی با روابط ریاضی، از مدل‌سازی کامپیوتری استفاده می‌شود. سیستم‌های زنده دارای یک مجموعه بسیار با قاعده به همراه بازخورد برای کنترل خود هستند.

گرایش طراحی اندام‌های مصنوعی و دستگاه‌ها

با استفاده از روش‌های مهندسی و محاسبات مکانیکی به بررسی اعمال و کارکرد استخوان‌ها، مفاصل و عضلات می‌پردازد و می‌تواند مفاصل را طراحی کند. متخصص این رشته اصطحکاک روان‌سازی و فرسایش طبیعی مفاصل مصنوعی رابررسی می‌کند و فشارهای وارد بر سیستم عصبی-اسکلتی بدن را تجزیه و تحلیل می‌نماید. او درباره مواد بیولوژیکی و مصنوعی جدیدتر برای جایگزینی استخوانها، غضروفها، تاندونها و دیسکهای بین مهره‌ای تحقیق می‌کند.

 

پروژه متلب 

مهندسی پزشکی

مقدمه

اسم این رشته به خوبی انتخاب شده و ترکیبی صحیح از دو گروه ریاضی و تجربی است.مهندسی و پزشکی همکاری مطلوب و شایسته ای را در کمک به بیماران و پزشکان آغاز کرده اند و در این راه گام های موثری برداشته شده است..طول دوره کارشناسی مهندسی پزشکی در سه گرایش مطابق آیین نامه های دوره کارشناسی شورایعالی برنامه ریزی شده است.دانشجویان این رشته به طور کامل با ریاضیات مهندسی پیشرفته و فیزیک در ارتباطند و تا دروس ریاضیات مهندسی پیشرفته و معادلات دیفرانسیل و فیزیک الکتریسیته موج،ارتعاش،حرکت را نگذرانندقادر به اخذ دروس چندانی در دانشگاه خود نیستند و در ایران این رشته در چهار گرایش: بیوالکتریک، بیومکانیک، بیو مواد و مهندسی پزشکی بالینی ارائه می شود.

مهندسی پزشکی

تا قبل از قرن بیستم میلادی تشخیص و درمان بیماری ها بر اساس حالات بیمار،مطالعه …………….. مربوط و برخی از عمل های جراحی صورت می گرفت اما دراوایل قرن بیستم و در ا.ج آن در دهه های ۳۰ و ۴۰ مفهوم جدیدی در پزشکی مطرح گردید.در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ی ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری،درمان و تشخیص بیماری های مد نظر است. و همچنین این رشته از تازه ترین رشته هایی است که قدم به عرصه ی  دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و برای یاری دادن پزشکان در تشخیص ودرمان بیماری ها شکل یافته است و همچنین دقت و تنوع را در تشخیص و درمان بیماری گسترش داده است.بطوری که تشخیص بدون دستگاهها امکان پذیر نیست. مهندسی پزشکی در مرحله ی اول بهره برداری،تعمیر،پشتیبانی و استاندارد سازی دستگاهها را انجام می دهد و در مراحل بالاتر توسعه،ارتقاء و بهبود دستگاههای پزشکی و یا حتی می تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند.و چون در این رشته ابداعات و نوآوری های وسیعی صورت می گیرد شاخه های جدیدی از مهندسی پزشکی سازمان می گیرند.

گرایش ها

ابزار دقیق بیومدیکال،بیومکانیک، بیومواد،مهندسی سلول و بافت و ژنتیک، تصویرگری پزشکی، مهندسی توانبخشی و مدل سازی سیستم های فیزیولوژیکی و طراحی اندام های مصنوعی و دستگاهها.

گرایش ابزار دقیق بیومدیکال

کاربردی است از الکترونیک و تشخیص و بررسی ساختار بیماری ها،رایانه ها بخش اصلی این گراییش را برعهده دارند. سیستم های تصویر پزشکی به وسیله مهندسان این رشته ساخته می شوند.

گرایش بیومکانیک:

بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه ی مهندسی پزشکی و بررسی حرکت تغییر مواد جریانهای درون بدن و طرح آنها و انتقال مواد شیمیایی در محیط می پردازد.پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی، دریچه های قلب، مفاصل مصنوعی، دیسک های بین مهره ای و پیوندهای سیستم اسکلتی- عضلانی بدن شده است.

گرایش بیو مواد

کاربرد این شاخه استفاده از بافتهای زنده و مواد مصنوعی و کاشت آنها در بدن است و یکی از حساس ترین عملیات مهندسی پزشکی انتخاب مواد صحیح برای کاشت و پیوند در بدن انسان است. آلیاژهای فلزی،کامپوزیت ها ،سرامیک ها و پلیمرها از مواد مورد استفاده در کاشت بافت مصنوعی هستند و باید غیر سمی،غیر سرطان زا و از نظر شیمیایی غیر فعال و با دوام و دارای قدرت مکانیکی کافی باشند.

گرایش مهندسی سلول، بافت و ژنتیک

این گرایش بیشتر در زمینه ی پزشکی گستردهی میکروسکوپیک می پردازد.در این شاخه تخصص در آناتومی بیوشیمی و مکانیک سلولهل و ساختارهای درونی سلول برای درک بیشتر در فرایند بیماری توانایی داخل شدن به بخش های ویژه سلول لازم است و هدف این شاخه مطالعه و تهیه ی مدل های ایده آل از ماکرو مولکول ها و ساختار سلولی است.

گرایش تصویرگری پزشکی

در این رشته اطلاعات جمع آوری شده در تغییرات پدیده های فیزیکی در بدن را با بهره گیری از تکنولوژی تحلیل و پردازش الکتریکی و سرعت بالای آن تجزیه و تحلیل می کنند و به صورت یک تصویر در می آورند و اغلب این تصاویر را می توان با اعمال غیر تهاجمی (بدون آسیب) بدست آورد به نحوی که هیچ اثر دردی برای بیمار نداشته باشد.

گرایش مدل سازی سیستم های فیزیولوژیکی

در این زمینه سعی می شود با استفاده از قوانین موجود در مهندسی و تکنیک های پیشرفته و ابزار لازم یک طرح کلی و جامع از ارگانهای زنده، از باکتری گرفته تا انسان، تهیه می کنند.دراین رشته برای تحلیل اطلاعات حاصل از آزمایش ها و فرمول بندی کردن جزئیات فیزیولوژیکی با روابط ریاضی از مدل سازی کامپیوتری استفاده می شود.سیستم های زنده داری یک مجموعه بسیار با قاعده به همراه بازخورد برای کنترل خود هستند.

گرایش مهندسی توان بخشی

یک شاخه جدید و توسعه یافته مهندسی پزشکی است. مهندسان این رشته به بالا بردن  توانایی ها و بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی افراد کمک می کند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی به طراحی ……… های جدید و روش های نوین برای سکونت ارتباط و … کمک می نماید.

گرایش طراحی اندامهای مصنوعی و دستگاهها

با استفاده از روشهای مهندسی و محاسبات مکانیکی به بررسی اعمال کارکرد استخوان ها،مفاصل و عضلات می پردازد و می تواند مفاصل را طراحی کند.متخصص این رشته اصطحکاک روان سازی و فرسایش طبیعی مفاصل مصنوعی را بررسی میکند و فشارهای وارد بر سیستم عصبی –اسکلتی بدن را تجزیه و تحلیل می نماید. او درباره ی مواد بیولوژیکی و مصنوعی جدید تر برای جایگزینی استخوان ها،غضروف ها و تاندونها و دیسک های بین مهره ای تحقیق می کند.

مزیت و کاربرد

دقت جراح در انجام جراحی به کمک این روش بسیار بالاست زیرا موقعیت ابزار جراحی هنگام وارد شدن به بدن و کنترل آن تا رسیدن به ناحیه ی مورد نظر و نهایتاً انجام عمل جراحی کاملا حساب شده و بدون هیچگونه حرکت اضافی انجام خواهد شد و کمترین آسیب احتمالی متوجه بافت اطراف محل ضایعه است. این تعاریف موید کمتر تهاجمی بودن فرآیند عمل جراحی است.امروزه در اعمال جراحی نظیر آسیب های ناشی از ضربه به نخاع (trauma)،جراحی سینوس ها، بیوپسی تومورهای مغزی،خارج نمودن انواع پولیپ و کیست، برش تومورها، جراحی های ارتوپدیک ترمیمی و … این روش به کار برده می شود.

نیازمندیها

جراحی توسط تصاویر پزشکی نیازمند سیستم های کامپیوتری با سرعت بسیار بالا، نرم افزارهای تخصصی و بکار گیری فن آوری ردیابی(tracking) است در چنین سیستم های کامپیوتری، حرکت دادن واقعی ابزار جراحی متناسب با تصاویر پزشکی از قبل گرفته شده بیمار است که روی صفحه نمایش، مانیتور می شود.

 

 

انجام پروژه متلب
پروژه دانشجویی
انجام پروژه دانشجویی
انجام پروژه
انجام پروژه های دانشجویی
پروژه متلب
انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پروژه های دانشجویی معماری
انجام پروژه های متلب
انجام پایان نامه
انجام پایان نامه پردازش تصویر
پایان نامه کارشناسی ارشد
پروژه های دانشجویی
انجام تحقیق دانشجویی
سفارش پروژه
انجام پایان نامه کامپیوتر
پایان نامه ارشد
سایت پروژه دانشجویی
انجام پروژه های دانشجویی کامپیوتر
پروژه دانشجویی کامپیوتر
موضوع پایان نامه
مدیریت پروژه
انجام پایان نامه مدیریت
قیمت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پروژه های دانشجویی برق
خرید پایان نامه
انجام پروژه برنامه نویسی
انجام پروژه های دانشجویی مکانیک
انجام پایان نامه فلوئنت
انجام پروژه متلب مکانیک
پروژه کامپیوتر
انجام پایان نامه برق
انجام پروژه های دانشجویی عمران
انجام پروژه متلب برق
سفارش پروژه دانشجویی
همکاری در انجام پروژه های دانشجویی
انجام پایان نامه مهندسی برق
انجام پروژه الکترونیک
انجام پروژه مکانیک
انجام پروژه برق
هزینه انجام پروژه متلب
سفارش پروژه برنامه نویسی
انجام پروژه شبیه سازی matlab
انجام پروژه دانشجویی عمران
سفارش پروژه متلب
پروپوزال
پروژه شبیه سازی
انجام پروژه معماری
پایان نامه مدیریت
انجام پروژه های برنامه نویسی
انجام پروژه آباکوس
سایت انجام پروژه
انجام پروژه دانشجویی معماری
تحقیق دانشجویی
پروژه معماری
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر
انجام پروژه عمران
کنترل پروژه
انجام پایان نامه دانشجویی
انجام پروژه های دانشگاهی
انجام پروژه های آماری
انجام پروژه با متلب
انجام پروژه های دانشجویی مهندسی مکانیک
پروژه های دانشجویی معماری
پروژه دانشجویی طراحی وب سایت
سایت انجام پروژه های دانشجویی
انجام پروژه دانشجویی برق
پروژه های الکترونیک
انجام پروژه های دانشجویی برق قدرت
انجام پروژه مهندسی صنایع
پروژه متره
پایان نامه کارشناسی
پروژه دانشگاهی
انجام پروژه های دانشجویی برق الکترونیک
پروژه matlab
انجام پروژه های داده کاوی
انجام پروژه پردازش تصویر
انجام پروژه فولاد
انجام پایان نامه هوش مصنوعی
انجام پروژه های دانشجویی spss
هوش مصنوعی
پایان نامه برق قدرت
پروژه برنامه نویسی
پروژه الکترونیک دانشجویی
انجام پروژه دانشجویی کامپیوتر
پروژه برق قدرت
انجام پروژه های دانشجویی مهندسی صنایع
انجام پروژه های دانشجویی با آباکوس
انجام پایان نامه کارشناسی ارشد کامپیوتر
منطق فازی
نرم افزار متلب
انجام مقاله دانشجویی
پروژه
پروژه دانشجویی عمران
متلب
ارمان
matlabi
استخدام برنامه نویس vb6
شبیه سازی مقالات برق قدرت با متلب
پروژه دانشجویی کامپیوتر رایگان
انجام مقاله
پروژه شبیه سازی با متلب
انجام پروژه دانشگاهی
خرید پروژه
انجام پایان نامه حقوق
مدیریت پروژه و ساخت
انجام پروژه سالیدورک
پایان نامه تشخیص چهره
انجام
انجام پروژه آباکوس عمران
انجام پایان نامه با ns2
مقاله دانشجویی
انجام پروژه های معماری
انجام پروژه داده کاوی
کد متلب الگوریتم ژنتیک
ارمان ارمان
انجام پروژه مهندسی مکانیک
انجام پروژه گمز
انجام پروژه برق قدرت
شبکه عصبی
خرید پروژه های دانشجویی
انجام پروژه مهندسی شیمی
شبیه سازی
نمونه پروژه دانشجویی
انجام پروژه دانشجویی مکانیک
پروژه های c++
اسرع وقت
انجام پروژه های دانشجویی اندروید
خرید پروژه دانشجویی
پروژه پایان نامه
سفارش انجام تحقیق
پروژه مهندسی نرم افزار
انجام پروژه دانشجویی مهندسی شیمی
شبیه سازی برق
انجام پروژه شبکه
سایت پروژه های دانشجویی
انجام تحقیقات دانشگاهی
شبیه سازی با متلب رشته برق
انجام شبیه سازی پایان نامه با ns2
انجام پروژه های دانشجویی
انجام پروژه کارشناسی
پروژه های رشته کامپیوتر
پروژه الکترونیک
پروژه دانشجویی معماری
سایت پروژه
انجام پروژه با نرم افزار کامسول
پایان نامه هوش مصنوعی
کد آماده الگوریتم ژنتیک در متلب
انجام شبیه سازی مقالات برق کنترل
انجام ترجمه دانشجویی
انجام پروژه شبیه سازی
برون سپاری
پروژه های کامپیوتری
پروژه دانشجویی برق
انجام پروژه های برق
پروژه های پردازش تصویر
پروژه های دانشجویی الکترونیک
انجام پروژه های الکترونیکی
پروژه های مهندسی نرم افزار
انجام پروژه کتیا
پروژه های برنامه نویسی
پروژه های دانشگاهی
انجام برنامه نویسی
متلب سایت
پروژه برای رشته کامپیوتر
شبیه سازی مقالات برق
خرید تحقیق دانشجویی
انجام پروژه spss
انجام پروژه های نرم افزاری
پروژه دانشجویی الکترونیک
سفارش تحقیق دانشجویی
پروژه cfd
پروژه مهندسی شیمی
انجام پروژه جاوا
پروژه بتن
پایان نامه برق الکترونیک
انجام پروژه پایتون
پروژه فیلادلفیا
پروژه دانشجویی برق قدرت
انجام پروژه های آماری با نرم افزار spss
پروژه شبیه سازی کامپیوتری
پروژه های دانشجویی رشته کامپیوتر
پروژه پایانی مهندسی مکانیک
هزینه انجام پروژه spss
خانه متلب
شبکه عصبی در متلب
پایان نامه رشته برق
نرم افزار matlab
انجام پروژه فلوئنت
پروژه های برق قدرت
پروژه های مهندسی شیمی
پروژه دات کام رایگان
انجام پروژه آماری
پروژه دانشجویی الکترونیک رایگان
آگهی نامه معکوس
پروژه مهندسی مکانیک
پایان نامه آماده
انجام پروژه معماری دانشجویی
پروژه برق الکترونیک
سایت پروژه دات کام
دانلود رایگان نمونه پروژه آماری انجام شده با spss
صفحه اول پروژه دانشجویی
انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر
دانلود رایگان پروژه های متلب
پروژه برق
پروژه کارشناسی برق کنترل
تحقیق دانشجویی رایگان
تحقیق آماده دانشجویی
قیمت انجام پروژه های دانشجویی
پروژه سالیدورک
قیمت انجام پروژه های دانشجویی معماری
آموزش برنامه نویسی در متلب
برنامه نویسی متلب
الگوریتم برنامه نویسی
سفارش پروژه اندروید
انجام پروژه کامسول
انجام پروژه های اندروید
شبیه سازی سلول خورشیدی در متلب
پروژه vhdl
فیلم نیچ
سفارش تحقیق
پروژه دانشجویی رایگان
سایت تحقیق دانشجویی
الگوریتم های فراابتکاری
انجام پروژه hspice
آموزش سیمولینک متلب در برق قدرت
انجام پروژه های دانشجویی معماری با قیمت مناسب
انجام پروژه اندروید
پروژه های مکانیک
پروژه های جاوا
کتاب آموزش متلب
دانلود رایگان پروژه متلب
هزینه انجام سمینار کارشناسی ارشد
دانلود رایگان نرم افزار متلب ۲۰۱۵
انجام پایان نامه های دانشجویی
مقاله های دانشجویی
پروژه های مهندسی مکانیک
کدنویسی در متلب
برنامه متلب
پروژه نرم افزار
پروژه رشته برق
دانلود کتاب آموزش متلب
قیمت انجام پروژه متلب
نحوه نوشتن پروژه
سورس کد الگوریتم ژنتیک در متلب
انجام تحقیق
فیلم آموزشی کامپیوتر
دانلود کتاب مکانیک تحلیلی سایمون فارسی
آموزش برنامه نویسی متلب
پایان نامه مدیریت پروژه
ایران متلب
قیمت انجام پروژه های دانشجویی عمران
سایت آرمان
پروژه درسی
قیمت انجام مقاله
خرید پروژه برنامه نویسی
پروژه های معماری دانشجویی
قیمت نرم افزار سازه ۹۰
پروژه های پردازش تصویر با متلب
سایت متلب
نوشتن پروژه
موضوعات پروژه مهندسی پزشکی
انجام پروژه راهسازی دانشجویی
آموزش نرم افزار کلمنتاین pdf
پروژه های آماری
انجام پروژه با فلوئنت
نرم افزار مهندسی مکانیک
خرید کتاب آموزش متلب
برنامه نویسی در متلب
انجام پاورپوینت دانشجویی
پروژه های برق الکترونیک
دانلود کتاب ارزیابی قابلیت اطمینان سیستم های قدرت حقی فام
پروژه سایت
دانلود آموزش متلب
شبیه سازی با متلب
بهینه سازی در متلب
کدهای متلب
انجام پایان نامه فنی مهندسی
انجام پروژه اتوکد
پروژه مهندسی مکانیک سیالات
حل معادلات دیفرانسیل در متلب
دانلود پروژه متلب
پروِژه دانشجویی
انتگرال گیری عددی به روش گاوس
انجام شبیه سازی با ns2
خرید مقاله دانشجویی
برنامه نویسی matlab برای مهندسین
قیمت انجام پروژه اتوکد
دانلود رایگان نرم افزار کلمنتاین ۱۲
کد متلب
متلب خانه
شبیه سازی مقاله با متلب
دانلود پروژه برنامه نویسی
انجام پروژه ns2
برنامه نویسی با متلب
پروژه های انجام شده با فلوئنت
انجام پروژه های برنامه نویسی c#
انجام پروژه انسیس
انجام پروژه های دانشجویی معماری در اصفهان
شبیه سازی در متلب
فروش پروژه های دانشجویی
کتاب آموزش نرم افزار ise
کد متلب الگوریتم pso
قیمت پروژه های دانشجویی معماری
پروژه پردازش تصویر در متلب
آموزش سیمولینک متلب برق قدرت
نرم افزار شبیه تلگرام
سایت مقالات دانشجویی
پروژه مکانیک جامدات
دانلود رایگان نرم افزار متلب ۲۰۱۶
شبیه سازی مقالات برق قدرت
آموزش برنامه نویسی کودا
شبیه سازی متلب
کاربرد نرم افزار متلب در مهندسی عمران
نرم افزار متمتیکا
متلب آنلاین
پروژه های نرم افزاری
انجام پروژه فرترن
پروژه های هوش مصنوعی
دانلود پروژه های متلب
قیمت نرم افزار متلب
نرم افزار trnsys
خرید و فروش پروژه های برنامه نویسی
دانلود نرم افزار decision lab
پایان نامه شبکه عصبی
دانلود رایگان پروژه پردازش تصویر
پروژه شبکه عصبی
مهندسی نرم افزار پروژه
نرم افزارمتلب
دانلود نرم افزار متلب برای کامپیوتر
قیمت نرم افزار سازه نگار
دانلود پروژه انجام شده با کریر
انجام پروژه شبکه عصبی
اموزش برنامه نویسی در میپل
قیمت تحقیق دانشجویی
شبیه سازی مقاله
کد نویسی متلب
پروژه اقتصاد مهندسی برق
پیاده سازی مقاله با متلب
نرم افزار ترنسیس
الگوریتم svm در متلب
آموزش برنامه نویسی در متمتیکا
کار پروژه ای گرافیک
انجام پروژه c#
matlabi matlabi
برنامه نویس پروژه ای
پروژه کنترل مدرن
دانلود رایگان متلب
کتاب آموزش matlab
آموزش برنامه نویسی با متلب
کد نویسی در متلب
پروژه محاسبات عددی با matlab
پروژه های c#
پیاده سازی الگوریتم ژنتیک در متلب
پروژه الگوریتم ژنتیک
تولباکس بهینه سازی در متلب
پروژه رشته برق قدرت
پروژه نفت
کد الگوریتم pso در متلب
انجام پروژه های avr
آموزش برنامه متلب
مثال برنامه نویسی متلب
کاربرد متلب در مهندسی برق
دانلود پروژه متلب پردازش تصویر
پروژه های مکانیک سیالات
انجام پروژه avr
فراابتکاری
پروژه اقتصاد مهندسی عمران
پروژه رشته الکترونیک
برنامه نویسی matlab
نرم افزار کلمنتاین چیست
پروژه شبکه های عصبی
داکیومنت پروژه برنامه نویسی
پروژه مهندسی نفت
مقالات برنامه نویسی
کاربرد متلب در مهندسی شیمی
پروژه های کتیا
دانلود برنامه نویسی متلب
الگوریتم های برنامه نویسی
فروش پروژه برنامه نویسی
پروژه توربین بادی
دانلود جزوه آموزش متلب
پروژه بهینه سازی
کدنویسی متلب
پروژه متلب پردازش تصویر
پروژه محاسبات عددی پیشرفته
نرم افزار متلب آنلاین
سایت تخصصی متلب
سایت مطلب
سینماتیک
داده کاوی در متلب
محاسبات عددی
دانلود پروژه
دانلود رایگان پروژه
دانلود متلب
دانلود رایگان تحقیق دانشجویی
پایان نامه برق
سینما تیک
شبیه سازی اینورتر
خرید نرم افزار متلب
کتاب شبکه های عصبی در متلب
مطلب نرم افزار
کاربرد نرم افزار متلب
دانلود کتاب محاسبات عددی
کد نویسی
دانلود رایگان نرم افزار متلب
نرم افزار سایت ساز فارسی
خرید پروپوزال آماده
سایت فارسی ۱
سایت ت
یادگیری نرم افزار متلب
دانلود نرم افزار کنترل پروژه فارسی
بهترین نرم افزار کنترل پروژه
دانلود رمان سه سوت نگاه دانلود
دانلود رایگان پروژه آمار
matlab نرم افزار
سایت تخصصی برق قدرت
دانلود رایگان پروژه های الکترونیک
نرم افزار کنترل پروژه فارسی
نرم افزار ساخت سایت فارسی
کدنویسی
فروشگاه پروژه الکترونیک
کتاب محاسبات عددی پیشرفته فارسی
انجام پایان نامه فیزیک
آموزشگاه برنامه نویسی در مشهد
آموزش تصویری نرم افزار متلب
مشاوران تهران پایان نامه
دانلود کتاب خوشه های علف
آموزش نرم افزار متلب
متلب دانلود
وب سایت فارسی ۱
دانلود کتاب آنالیز عددی بوردن فارسی
دانلود رایگان پروژه داده کاوی
دانلود کتاب محاسبات عددی پیشرفته
دانلود رایگان فیلم student of the year
الگوریتم تکامل تفاضلی
کد برنامه نویسی
دانلود کتاب آنالیز عددی
کد های برنامه نویسی
آموزش نرم افزار متلب pdf
دانلود رایگان پروژه شبکه های کامپیوتری
بازوی ربات
آموزش محاسبات عددی
دانلود رایگان کتاب شبکه های عصبی مصنوعی
پروژه انتقال حرارت
درس محاسبات عددی
آموزش نرم افزار متلب به زبان فارسی
دانلود کتاب فاوست
دانلود محاسبات عددی
دانلود کتاب آنالیز عددی پیشرفته
دانلود رایگان فیلم آموزشی تحقیق در عملیات
دانلود پایان نامه پردازش تصویر
کتاب خوشه های علف
آموزش بهینه سازی در متلب
دانلود فیلم پروژه آ ۱
برنامه نویسی ژنتیک
دانلود رایگان فیلم علف های هرز
دانلود جزوه محاسبات عددی پیشرفته
کدهای برنامه نویسی
دانلود رایگان پروژه اقتصاد مهندسی
دانلود پروژه cfd
قطعه بندی تصاویر پزشکی
پروژه اینورتر
کد همینگ در شبکه های کامپیوتری
نرم افزار پیاده روی فارسی
کتاب سه سطحی
زمانبندی برنامه های شبکه ۳
نرم افزار ۷۸۰
الگوریتم svm در داده کاوی
دانلود کتاب آموزش hfss
دانلود پروژه آماری رایگان
ایتبس برای اندروید
فیلم آموزشی تحقیق در عملیات
ربات اسکارا
فیلم آموزش متلب ۲۰۱۴
دانلود برنامه زمانبندی پروژه
دانلود رایگان فیلم آموزشی شبکه های عصبی در متلب
آموزشگاه برنامه نویسی مشهد
فیلم آموزشی محاسبات عددی
دانلود نرم افزار برنامه نویسی متلب
دانلود رایگان نرم افزار متلب ۲۰۱۴
سایت فوری
برنامه نویسی چند لایه
پیاده سازی شبکه عصبی در متلب
دانلود محاسبات عددی پیشرفته
پروژه درس شبیه سازی کامپیوتری
کانال های برنامه نویسی
دریافت پروژه برنامه نویسی
دانلود جزوه ی محاسبات عددی
پروژه های آماده
دانلود پروژه های برنامه نویسی
آموزش الگوریتم برنامه نویسی
شبیه سازی ماشین
حل ورک بوک کانون زبان ایران
کد برنامه
پردازش تصویر در متلب
پردازش تصویر با متلب
تدریس خصوصی متلب
پروژه آمار
گرمی چت
نوآوران
همیار دانشجو
تشخیص چهره با شبکه عصبی
موضوع پروژه امار
دانلود رایگان کتاب اموزش اسانسور
ساخت ربات
برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی با اکسل
مرجع فیلم
برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی
دانلود کتاب دینامیک سیالات محاسباتی هافمن فارسی
ارتین چت
نرم افزار پلاک
دانلود پروژه رایگان
اهنک
آموزش شبکه عصبی در متلب pdf
سایت نوآوران
mobina nasiri
دانلود رایگان نرم افزار محاسبات آسانسور
دانلود برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی
دانلود کتاب مدلسازی و شبیه سازی دینامیکی ماشین های الکتریکی
کتاب آموزش نرم افزار cst
نرم افزار کانون
آموزش تولباکس شبکه عصبی در متلب
زمانبندی پروژه ساختمانی
تشخیص پلاک خودرو
کد برنامه نویسی ماشین حساب
طراحی کنترلر pid در متلب
دانلود رایگان پروژه مکانیک خودرو
نرم افزار پلاک خودرو
آموزش کدنویسی در متلب pdf
دانلود فیلم هندی باربر درجه یک
دانلود رایگان پروژه آسانسور با plc
فایل اکسل برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی
نرم افزار تشخیص پلاک خودرو
دانلود نرم افزار spice explorer
دانلود کتاب پروژه رزی
سایت مرجع فیلم
دانلود کد متلب الگوریتم ژنتیک
پروژه مکانیک خودرو رایگان
دانلود برنامه نویسی روش المان محدود در matlab
دانلود پروژه فلش آماده
روش گوس سایدل در متلب
دانلود ocr فارسی رایگان
دانلود پروژه های دانشجویی
نمونه پروژه امار
دانلود رایگان پروژه دانشجویی الکترونیک
برنامه زمانبندی ساختمان
دوره آموزش متلب
دانلود پروژه ساده فلش
توابع ریاضی در متلب
پروژه تخصصی مکانیک
دانلود رایگان پروژه فلش
فیلم های دانشجویی
دانلود پروژه آماده
دانلود پروژه عمران
نرم افزار دیتا ماینینگ
کلیپ های دانشجویی
تحلیل پروژه
پروژه درس انتقال آب
دانلود مقاله و پروژه
حل ماتریس به روش گوس سایدل
حل معادله دیفرانسیل با متلب
آموزش پردازش تصویر با متلب
شبیه سازی موتور القایی با متلب
دانلود نرم افزار سی تی اسکن
سایت نوآور
پروژه برنامه نویسی c++
دانلود پروژه رباتیک
پروژه های آماده فلش
رسم تابع گوسی در متلب
پروژه متلب برق

 موضوعات :
برچسب‌ها :
ads

درباره نویسنده

mrk kiani 19 نوشته در انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید