فروش پروژه مهندسی به زبان MATLAB شبیه سازی رله اضافه جریان در متلب - انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت محصول : 63,000 تومان

3/5 - (2 امتیاز)
به این پست امتیاز دهید.
شبیه سازی رله اضافه جریان در متلب
{score}/{best} - ({count} {votes})

شبیه سازی رله اضافه جریان در متلب: پروژه متلب

 

پروژه متلب شبیه سازی رله اضافه جریان در متلب را اماده کرده ایم که پروژه کامل در دورس بررسی سیستم قدرت و حفاظت سیستم قدرت می باشد.

 

رله و حفاظت الکتریکی

 

پروژه متلبامروزه با گستردگی شبکه های انتقال و توزیع نیروی الکتریکی و سیستم های تولید انرژی الکتریکی طبعا حفاظت از آنها از اهمیت ویژِهای برخوردار خواهد گردید .
قبلا اغلب رله های حفاظتی با تکنولوژی الکترومکانیکی ساخته می شدند وهنوز هم این رله ها در شبکه های الکتریکی مشغول به کار هستند مانند :

رله های جریان زیاد و اتصال کوتاه – رله های ارت فالت – رله های دیستانس – رله های دیفرانسیل و ….

با ظهور علم الکترونیک تکنولوژی ساخت این رله ها تغییر یافت و رله های الکترونیک ساخته شدند واین  رله ها جای رله های مکانیکی را گرفتند .

طبعا این رله ها از لحاظ دقت،  ابعاد،  مصرف انرژی  و مهمتر این که ساخت تابع های پیچیده تر با این تکنولوژی ممکن تر میباشند ، دارای امتیازات بسیاری بودند .
مهمتر این که رله های حفاظتی که مهمترین قسمت یک سیستم الکتریکی هستند باید عناصر قابل اعتماد و با دقتی باشند . و رله های الکترونیکی دارای این امتیازات بودند .
تا این که تکنولوژی جدیدی ابداع شد !!!!

 

پروژه متلببا ورود میکروپروسسورها تکنولوژی ساخت رله های حفاظتی متحول شد . با توجه به توانایی های بالای میکروپروسسورها وقدرت برنامه ریزی آنها توانایی های کاربردی رله های حفاظتی نسل جدید نیز متحول گردید و فزونی یافت وتوانایی های زیر به آنها اضافه شدند : برنامه ریزی ساده این رله ها جهت کاربردهای متفاوت که رله های چند تابعی نسل جدید معمولا به یک پی ال سی نیز مجهز هستند . اتصال رله های حفاظتی به باس های اطلاعاتی وارسال و دریافت سیگنالهای آنالوگ مانند کمیت های الکتریکی وهمچنین اطلاعات مربوط به خطاها و تنظیم رله ها از طریق باسهای اطلاعاتی اتصال وبرنامه ریزی از طریق کامپیوترهای شخصی توسط نرم افزارهای کمپانی سازنده رله قدرت خطا یابی و چک کردن مدارات داخلی رله ها و ….

همانطوری که قبلا اشاره کردیم حفاظت سیستم های الکتریکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و امروزه کمپانی های متعددی در حال طراحی و ساخت رله های حفاظتی می باشند . برخی از کمپانی های معتبر که در این زمینه مشغول به فعالیت می باشند را معرفی می کنیم .

Siemens  -Alstom  – ABB  – GE Power  – Schneider  – CEE  – Reyroll

به طور کلی رله های حفاظتی باید دارای مشخصات زیر باشند :

سرعت عملکرد : این پارامتر در رله های حفاظتی بسیار حائز اهمیت است چون رله های حفاظتی هنگام خطا موظفند با سرعت هرچه تمامتر بخش های معیوب را از قسمت های سالم جدا نمایند .

حساسیت

: این پارامتر به حداقل جریانی که سبب قطع رله می گردد بر میگردد .

تشخیص و انتخاب در شرایط خطا : این پارامتر نیز بسیار مهم است زیرا در شبکه هایی که دارای چند باس بار و رله حفاظتی هستند پروژه متلب هنگام وقوع خطا می باید قسمت معیوب به درستی تشخیص داده شده و از شبکه جدا گردد و قسمتهای سالم به کار خود ادامه دهد.

پایداری : این پارامتر به این باز میگردد که یک رله حفاظتی به تمامی خطاهایی که در محدوده حفاظتی خود به درستی عکس العمل نشان دهد و در مقابل خطاهای خطاهای این محدوده عکس العملی نشان ندهد .

 

 

دسته بندی رله های حفاظتی بر اساس پارامترهای اندازه گیری :

پروژه متلب الف) رله های جریانی : این رله ها بر اساس میزان جریان ورودی به رله عمل می کند . حال این جریان می تواند جریان فازها – جریان سیم نول – مجموع جبری جریانهای فازها است (رله های جریان زیاد – رله های ارت فالت و …. ) و حریان ورودی رله می تواند تفاضل دو یا چند جریان باشد ( رله های دیفرانسیل و رستریکت ارت فالت )

ب) رله های ولتاژی : این رله ها بر اساس ولتاژ ورودی به رله عمل میکند این ولتاژ می تواند ولتاژ فازها باشد (رله های اضافه یا کمبود ولتاژ و ….) و یا میتواند مجموع جبری چند ولتاژ باشد ( رله تغییر مکان نقطه تلاقی بردارهای سه فاز)

ج) رله های فرکانسی : این رله ها بر اساس فرکانس ولتاژ ورودی عمل میکند ( رله های افزایش و کمبود فرکانس)

د) رله های توانی : این رله ها بر اساس توان عمل می کنند به عنوان مثال رله هایی که جهت توان را اندازه گیری می کنند یا رله هایی که توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری می کنند .

ه) رله های جهتی : این رله ها از جنس رله های توانی هستند که بر اساس زاویه بین بردارهای ولتاژ و جریان عمل میکنند مانند رله های اضافه جریان جهتی که در خطوط چند سوتغذیه رینگ و پارالل بکار می روند و یا رله های جهت توان که جهت پرهیز از موتوری شدن ژنراتور هنگام قطع کوپلینگ آن بکار میرود .

و) رله های امپدانسی : مانند رله های دیستانس که در خطوط انتقال کاربرد فراوانی دارند .

پروژه متلب ز) رله های وابسته به کمیت های فیزیکی : مانند حرارت – فشار – سطح مایعات و …. مانند رله بوخ هلتس ترانسفورمرها ح) رله های خاص : رله هایی هستند که برای منظورهای خاص به کار میروند مثلا رله تشخیص خطای بریکر – رله مونیتورینگ مدار تریپ بریکر – رله لاک اوت و …..

رله و حفاظت الکتریکی:

۱-حفاظت ترانسفورماتور در مقابل خطاهای بنیادی با استفاده از حفاظت دیفرانسیل معمولی(فازی)

شکل۱-طرح عمومی بلوک دیاگرام حفاظتی دیفرانسیل برای ترانس با دو سیم پیچ

رله و حفاظت الکتریکی

شکل۲-طرح عمومی حفاظت دیفرانسیل برای ترانس با سه سیم پیچ

رله و حفاظت الکتریکی

جهت حفاظت ترانسفورماتور در برابر خطاهای فاز به فاز مناسب ترین حفاظت,حفاظت دیفرانسیل می باشد که بسته بع تعداد سیم پیچ های ترانس و نحوه ی تغذیه بصورت کلی مطابق بلوک دیاگرام های فوق می باشد.در حفاظت دیفرانسیل ترانس,نوع اتصال سیم پیچ های اولیه و ثانویه ترانسفورماتورهای قدرت و ترانسفورماتورهای جریان,نسبت تبدیل ترانسفورماتور قدرت و ترانس جریان و گروه برداری ترانس اهمیت دارد.در صورت وجود اختلاف در دامنه و فاز جریان های سمت اولیه و ثانویه ترانسفورماتور قدرت می بایست علاوه بر جبران نسبت دامنه ها با انتخاب نسبت تبدیل مناسب برای CT ها اختلاف فاز موجود را با سربندی CT ها از بین برد.

بطور کلی در صورتی که اختلاف فاز در سمت اولیه و ثانویه وجود نداشته باشد,یعنی ترانس به صورت Y-Y بسته شده باشد.CT ها نیز به صورت – سربندی می شوند.در غیر اینصورت طرفی که دارای اتصال ستاره می باشد,می بایستی به صورت و طرفی که ترانسفورماتور قدرت دارای اتصال باشد,سربندی ترانس جریانش بصورت Y انجام می شود.

انواع خطاهای ترانسفورماتور و حفاظت های مربوط به آن

الف)مدار سه خطی حفاظت دیفرانسیل ترانس اتصال Y-Y

رله و حفاظت ترانسفورماتور

ب)مدار سه خطی حفاظت دیفرانسیل برای ترانسفورماتور با اتصال ستاره مثلث:

 

رله و حفاظت ترانسفورماتور

۳-حفاظت در برابر  اتصالی بین دورهای یک کلاف توسط حفاظت ولتاژ باقیمانده:

رله و حفاظت ترانسفورماتور

۴-حفاظت در برابر گرم شدن بیش ار حد روغن (ناشی از اتصالی های داخلی)توسط رله یبوخهلتس(Buchheltz):

پروژه متلب تحت شرایطی مانند اتصال کوتاه داخل سیم پیچ های ترانس,اشکال در هسته ی ترانس,کارنکردن پنکه های رادیاتور,نقطه سوز شدن یک یا چند نقطه در سیم پیچ ها,عدم گردش روغن و … باعث افزایش دمای روغن و ازدیاد حجم روغن و در برخی شرایط موجب ایجاد حباب داخل روغن می گردد.با توجه به شکل حجم روغن اضافی در مسیر انتقال به کنسرواتر از رله ای به نام رله ی بوخهلتس عبور می کند.

رله و حفاظت ترانسفورماتور

۵-حفاظت بار زیاد توسط رله های  Over Current و EF انجام می شود.معمولا حفاظت های OV و EF به صورت Backup در کنار رله های دیفرانسیل استفاده می شوند.

 

خروجی متلب :

 

بازدید : 1,058 views بار دسته بندی : , , , تاريخ : 6 دسامبر 2019 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.