یکی از اصطلاحاتی که در زمان خرید تلویزیون زیاد می شنوید “کنتراست” است. این اصطلاح یکی از مهمترین ویژگی های یک تلویزیون یا هر نمایشگری به حساب می آید. کنتراست در واقع معیاری است که بوسیله ی آن می توانیم فاصله ی بین روشن ترین سفید را با تاریک ترین سیاه تعیین کنیم. این ویژگی معمولا با نسبت عددی مشخص می شود که هرچه این عدد بزرگتر باشد نشاندهنده ی این است که تصویر از وضوح بالاتری برخوردار است.

همانطور که می دانید در تلویزیون های دو بعدی یکی از پارامترهای اصلی برای ایجاد تصاویر واقعی تر ، نشان دادن دقیق رنگها و سایه ها است. به عبارتی هرچه رنگها واضح تر نمایش داده شود و تفکیک سایه ها و رنگها دقیق تر انجام شود ،

  • آموزش متلب:تصویر نمایش داده شده واضح تر و واقعی تر به نظر می رسد. پس می توان گفت کنتراست معیاری برای تشخیص وضوح رنگها و تصاویر است. از سوی دیگر ، هرچه کنتراست بالاتر باشد ، میزان دریافت و انعکاس نورها و رنگ ها متناسب تر بوده و صفحه نمایش فشار کمتری را به چشمها وارد می کند.

تغییر تدریجی مقدار کنتراست در یک عکس

در تلویزیون های قدیمی ، کنتراست عددی در حدود ۷۰۰:۱ بود ولی امروزه در بعضی تلویزیون ها می بینیم که کنتراست آنها ۲۰۰۰۰:۱ و یا حتی بیشتر اعلام می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که برای سنجش کنتراست ، روش قراردادی واحدی وجود ندارد و ممکن است هر برند تعریف خاص خود را از کنتراست ارائه دهد. از همین رو اختلاف بین اعداد خیلی زیاد است. گاهی ممکن است تلویزیونی با کنتراست عددی پائین تر ، کیفیت بهتری نسبت به تلویزیونی با کنتراست عددی بالاتر داشته باشد.

شاید جالب باشد بدانید که کنتراست هر صفحه نمایش در اتاقهای مخصوص و کاملا تاریک سنجیده می شود. این اتاقها به گونه ای ساخته شده اند که تمامی تشعشعات منعکس شده از صفحه نمایش را کاملاً جذب می کنند و اجازه برگشت و یا روشن کردن محیط را نمی دهند.

در تعاریف جدید ، صحبت از دو نوع کنتراست می آید . کنتراست استاتیک ، کنتراست دینامیک.

کنتراست استاتیک

به اختلاف شدت نوردهی هر نقطه در تصویر در یک فریم ثابت می گویند. مثلا در کنتراست ۲۰۰۰۰:۱  اگر نقطه سیاه را ۱ فرض کنیم ، هر نقطه در آن فریم قادر است حداکثر تا ۲۰۰۰۰ برابر شدت نوردهی داشته باشد.

کنتراست دینامیک

این اصلاح که خیلی گمراه کننده به نظر می آید معمولا با تلویزیون های LED بکار برده می شوند. این نوع کنتراست مربوط به شدت نوردهی یک نقطه در فریم های متوالی است که البته برخی از سازندگان ، سیاه را زمانی معیار قرار می دهند که پیکسل خاموش است و این روش محاسبه بجز ترفند تبلیغاتی چیز دیگری نیست . همانطور که گفته شد هیچ کدام از اینها نرخ استانداردی برای سنجش ندارند و اعداد با تعاریف مختلف بکاربرده می شود.

شاید بتوان در کنار کنتراست دینامیک ، فرکانس یا همان زمان نوسازی صفحه را هم تعریف کرد. به زمانی که هر فریم نیاز دارد تا جایگزین فریم بعدی شود فرکانس تصویر می گویند. به عبارتی به سرعت و زمان تعویض فریم های تصویر فرکانس تصویر می گویند که هرچه این عدد کمتر باشد ، حرکت تصویر را به کندی و در اصلاح فریم به فریم می بینیم.

و در آخر لازم است خاطرنشان کنیم که کنتراست، اصلی ترین معیار برای سنجش رنگها و  وضوح تصاویر است. در هنگام خرید تلویزیون حتماً به کنتراست توجه داشته باشید.

خروجی متلب:

آموزش متلبآموزش متلبآموزش متلبآموزش متلب