no-img
انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب

پروژه شبیه سازی متلب - انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب


انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب
مطالب ویژه
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

پروژه شبیه سازی متلب
zip
نوامبر 18, 2019
۰ تومان
فروش

پروژه شبیه سازی متلب


پروژه شبیه سازی متلب

پروژه شبیه سازی متلب در شبکه های NGN انتقال اطلاعات از بستر IP و استفاده از سوییچ بسته ای مد نظر می باشد.

 

در این پایان نامه تعریف عملکرد دروازه واسط بین شبکه IP و شبکه PSTN که ارتباط پایانه به پایانه مودم  های سری V بر بستر IP را  فراهم می کند، مورد بررسی قرار می گیرد.

مشخصه اساسی این دروازه فراهم کردن ارتباط پایانه به پایانه مودم ها، بازیابی اطلاعات مودم در دروازه و استفاده از پروتکل انتقال مناسب برای انتقال اطلاعات به دروازه مقابل و روند سوییچ از

VOIP به MOIP می باشد. در این پروژه پیاده سازی این دروازه با زبان برنامه نویسی C بر اساس پروتکل ۱۵۰٫۱٫ITU-T  V مد نظر می باشد.

مقدمه

ظرفیت شبکۀ مخابراتی موجود به دلیل محدودیت سوییچ های PSTN به پایان رسیده است .

مالکیت نرم افزارها در اختیار تولید کنندگان این سیستم ها است و درخواست برای هر نوع سرویس جدیدی با هزینه زیاد ارتقا نرم افزار و سخت افزار همراه خواهد بود. شبکه نسل آینده NGN با همگرایی خدمات صوتی و داده ای باعث دگرگونی شگرفی در شبکه ها شده است . مودم ، فکس و تلفن همراه به وسیله دروازه هایی به شبکه IP متصل می شوند.

 

شکل ١: ایجاد شبکۀ NGN بر بستر IP

.شبکه IP به سرعت در حال همه گیر شدن می باشد. هم ارزانتر و هم از سرویسهای قدیمی در کنار سرویس های جدید پشتیبانی می کند. بنابراین جاگزینی بخشی از شبکه PSTN با شبکه IP

خصوصی و عمومی موجب ایجاد دروازه هایی برای مهیا کردن ارتباط صدا و فکس و داده بر روی شبکه IP شد. خیلی از بنگاه های اقتصادی شبکه خود را به فرم IP-PBX ارتقا دادند.

 

مسیر IP بایستی از کیفیت سرویس بالایی برخوردار باشد. تأخیر و تلف و Jitter در بسته موجب آموزش مجدد در مودم می شود. تأخیر باید کمتر از ms ١۵٠ و تلف بسته کمتر از ١درصد و Jitter

کمتر از ms ١٠٠ باشد.[١]

از اگوست ٢٠٠٠ تلاش فراوانی جهت انتشار استاندارد مودم بر روی شبکه IP جهت حمل ترافیک مودم های باند صوتی سری V آغاز و در نهایت موجب انتشار استاندارد ۱۵۰٫۱٫ITU-T V گردید.

برخی از پروتکل ها مانند ۳۲۳٫H نیز برای تعامل با MOIP1 دستخوش تغییراتی شدند. [٢]

این پروتکل بر روی سخت افزار دروازه و در مرکز مخابرات قرار می گیرد و ارتباط دو مودم را برقرار می کند. این دو مودم هیچ احساسی از تغییر شرایط ارتباطی نسبت به حالت ابتدایی ارتباط از طریق خط تلفن نخواهند داشت .

 

پروژه شبیه سازی متلب شکل ٢ : در  فاز تبادل داده ، گویی مودم ها بدون حضور دروازه ها با هم مرتبط شده اند.

این پروژه در واقع به پیاده سازی قسمتی از پروتکل ۱۵۰٫V خواهد پرداخت که ارتباط بین دروازه و شبکه تلفنی را بر قرار می کند. در آنسوی شبکه تلفنی ، مودم استانداردی قرار دارد که درخواست تماس با یک مودم دیگر دارد. عملیاتی که در این دروازه صورت می گیرد باید به گونه ای باشد که هیچ کدام از دو مودم تصوری از تغییر شرایط نسبت به حالت استاندارد نداشته و ارتباط پایدار بین دو مودم تضمین شود.

در شکل ٣ نمایی از دروازه که واسط بین PSTN و IP می باشد، آورده شده است .

در استاندارد MOIP دو گونه دروازه به نام های U-MR1 وV-MR2 معتبر است . در نوع U-MR باید مجموعه مشخصی از مدولاسیون های سری V توسط دروازه پشتیبانی شود. در V-MR مدولاسیون با مذاکره با مودم تعیین می شود. این پروتکل تصحیح خطا را نیز پشتیبانی می کند. ضمنا برای فشرده سازی نیز دارای سناریو های MR1 تا MR4 می باشد. مثلا درMR1 عمل فشرده سازی تنها در مودم ها انجام می شود. در حالی که در MR4 عمل فشرده سازی در هر دو جهت توسط یک دروازه انجام می شود. در پروتکل ۱۵۰٫V سه حالت کاری صوتی و استفاده از کد کننده صوتی و حالت MR3 وجود دارد. گذر به این حالت ها توسط پروتکل SSE4 صورت می پذیرد.[٢],[٣]

در این پروژه بلوک هایی از پروتکل نظیر کاربرد MOIP وSPRT با کد C برنامه نویسی می شود. در قسمت SPRT نیز پیغام های کنترلی وجود دارد که برنامه تولید و آشکار سازی آنها نوشته شده است . در قسمت کاربردی پروتکل نیز روش تشخیص ارتباط و روش رسیدگی به سیگنال Break و مذاکرات فشرده سازی بررسی و برنامه مربوط به هر یک تهیه شده است .

آشنایی با مودم

دستگاهی که جریان بیت ها را به عنوان ورودی گرفته ، و با ایجاد یک موج حامل و اعمال یکی از انواع مدولاسیون ( یا ترکیبی از آنها ) یک خروجی آنالوگ تولید می کند ( و یا بر عکس ، با گرفتن موج آنالوگ اطلاعات دیجیتال را از آن استخراج می کند) مودم (Dem odulator –Modulator  )

نامیده می شود. مودم بین کامپیوتر ( دیجیتال ) و سیستم تلفن ( آنالوگ ) قرار می گیرد.

بالا بردن سرعت بسادگی و فقط با زیاد کردن نرخ نمونه برداری ممکن نیست . قضیه نایکوئیست می گوید پروژه شبیه سازی متلب که برای یک خط کامل ۳۰۰۰Hz ( که خطوط تلفن مسلماً چنین نیستند )، حداکثر نرخ نمونه برداری ۶۰۰۰Hz است . در عمل ، اکثر مودمها با نرخ times.sec ٢۴٠٠ نمونه برداری می کنند. به تعداد نمونه ها در ثانیه باد (baud) گفته می شود و در هر باد یک سمبل ١ فرستاده می شود. بنابراین ، یک خط n-baud در هر ثانیه n سمبل ارسال می کند. اگر این سمبل فقط حاوی ولتاژ ۰V ( برای نمایش صفر منطقی ) یا ۱V ( برای نمایش یک منطقی ) باشد، سرعت مودم

۲۴۰۰bps خواهد بود اما اگر از ولتاژهای ٠ ، ١ ، ٢ و ٣ ولت استفاده کنیم ، هر سمبل می تواند حاوی ٢ بیت باشد و سرعت انتقال اطلاعات مودم به ۴۸۰۰bps می رسد. در مدولاسیون فاز چهار درجه ای نیز می توان در هر سمبل ٢ بیت ارسال کرد و بدین ترتیب سرعت ارسال داده دو برابر سرعت باد خواهد بود. این تکنیک کاربرد گسترده ای دارد و QPSK ( کدگذاری با شیفت فاز چهارگانه ٢ ) نامیده می شود.

مفاهیم پهنای باند، باد، سمبل و نرخ بیت بسیار با هم اشتباه می شوند. بنابراین لازم است یک بار دیگر آنها بیان شوند. پهنای باند یک رسانه محدوده فرکانسی است که سیگنال  از آن با کمترین تضعیف عبور می کند. این یکی از ویژگی های فیزیکی رسانه انتقال است ، و با هرتز (Hz) سنجیده می شود. به تعداد نمونه برداری در هر ثانیه باد گفته می شود، و هر نمونه حاوی یک قطعه از اطلاعات ( یا سمبل ) است . بنابراین نرخ باد و نرخ سمبل در واقع یکی هستند. تعداد بیت بر سمبل توسط نوع مدولاسیون ( مثلاً QPSK ) تعیین می شود. نرخ بیت مقدار اطلاعاتیست که روی یک

کانال فرستاده می شود، و برابر است با نرخ سمبل ( sec .Symbol  ) × تعداد بیت در هر سمبل (

.( bits . symbol

تمام مودمهای پیشرفته برای ارسال بیشترین بیتهای ممکن در هر باد، از مدولاسیونهای ترکیبی  ( چند دامنه ای و چند فازی ) استفاده می کنند. در شکل ١-١ نقاطی را می بینید که در فواصل یکسان از مبدا مختصات ( دامنه یکسان )،  چهار ترکیب معتبر ایجاد کرده اند، که بدین ترتیب می توان در هر سمبل ٢ بیت ارسال کرد. این همان مدولاسیون PSK است .

 

شکل ١-١:  مدولاسیون  PSK

در شکل ١-٢ مدولاسیون دیگری را می بینید، که در آن از چهار دامنه و چهار فاز مختلف استفاده شده و ١۶ ترکیب معتبر بدست می دهد. این مدولاسیون اصطلاحا” QAM1 نامیده می شود.

شکل ١-٢ : مدولاسیون QAM

با این مدولاسیون می توان در هر سمبل چهار بیت ارسال کرد، و به آن ١۶- QAM گفته می شود.

با مدولاسیون ۱۶-QAM می توان روی یک خط ۲۴۰۰baud تا سرعت ۹۶۰۰bps داده ارسال کرد.

شکل های ١-١ و ١-٢ که ترکیبات ممکن برای دامنه و فاز را نشان می دهند، به دیاگرام فلکی ١ معروف هستند. استانداردهای مودمهای سرعت بالا دارای دیاگرام فلکی خاص خود می باشند و قادر

به ارتباط با مودمهایی با دیاگرام مشابه می باشند. ( البته این مودمها می توانند سرعت های پائینتر را پشتیبانی کنند. )

با بالا رفتن تعداد نقاط در دیاگرام فلکی حتی نویزهای کوچک نیز می توانند باعث بروز خطا در آشکار سازی دامنه یا فاز سیگنال شوند، که بدنبال آن بیتهای زیادی از دست می رود. برای کاهش احتمال خطا، در مودمهای سرعت بالا با اضافه کردن بیت های اضافی نوعی تصحیح خطا٢ انجام می شود. به این روش TCM ( مدولاسیون کدگذاری تاروپودی ٣) می گویند. برای مثال ، استاندارد

۳۲٫V از ٣٢ نقطه فلکی برای ارسال ۴ بیت داده و یک بیت توازن ( Parity ) در هر سمبل استفاده کرده ، و با نرخ ۲۴۰۰baud به سرعت ۹۶۰۰bps ( با تصحیح خطا ) دست می یابد. دیاگرام فلکی این استاندارد را در شکل ١-٣ مشاهده می کنید.

 

شکل ١-٣ : مدولاسیون TCM

بعد از ۹۶۰۰bps قدم بعدی ۱۴۴۰۰bps است ، که استاندارد آن bis ٣٢. V نامیده می شود. برای رسیدن به این سرعت باید ( با نرخ ۲۴۰۰baud ) در هر سمبل ۶ بیت داده و ١ بیت برابری ارسال شود. دیاگرام فلکی این مودم دارای ۱۲۸(۱۲۸-QAM) نقطه است . مودمهایی که قابلیت فکس دارند ، برای ارسال فکس از این استاندارد استفاده می کنند.

استاندارد مودم بعدی ۳۴٫V است که با سرعت ۲۸۸۰۰bps (١٢ بیت در هر سمبل ) کار می کند.

استاندارد bis 34.V نیز با سرعت bps ٣٣۶٠٠ (١۴ بیت در هر سمبل ) کار می کند.

تقریباً تمام مودمها قبل از شروع ارسال داده ها کیفیت خط را بررسی می کنند و اگر نقصی در کیفیت وجود داشته باشد سرعت خود را آنقدر پائین می آورند تا ارسال مطمئن داده ها امکانپذیر باشد. به همین دلیل ، سرعت موثر یک مودم می تواند کمتر یا مساوی با سرعت رسمی آن باشد.

تمام مودمهای جدید با استفاده از فرکانسهای متفاوت برای ارسال و دریافت اجازه می دهند تا ارسال و دریافت همزمان انجام شود. به چنین ارتباطی دو طرفه همزمان ١ گفته می شود. اگر در هر لحظه فقط از یک طرف ارتباط ممکن باشد، به آن دوطرفه نا همزمان ٢ گفته می شود و اگر ارتباط فقط در یک جهت مجاز باشد، به آن یکطرفه ٣می گویند. یک رشته فیبر نوری که در یک سمت فقط دیود لیزری و در سمت دیگر فقط آشکار ساز نوری دارد، نیز سیستمی یکطرفه است .

١-٢. فاز های کاری مودم

مودم های ابتدایی تنها قادر بودند داده های سریالی دریافتی از کامپیوتر را با مدولاسیون بر روی خط تلفن ارسال نمایند. اما مودم های امروزی قادرند دستورات خاصی را انجام دهند. به این ترتیب آنها می توانند بفهمند که آیا داده های دریافتی از کامپیوتر باید ارسال شوند و یا به عنوان دستورات محلی می باشند.[۴]

یک مودم با استفاده از همین دستورات می تواند به عنوان خواهان یا خوانده ارتباط تعریف شود.

برای درک بهتر ارتباط بین مودم ، نرم افزار ارتباط و کامپیوتر بایستی چهار فاز کاری و چگونگی گذر به هر یک را برای مودم در نظر بگیریم . بسته به فاز کاری مودم می فهمد که دادٔە دریافتی از کامپیوتر به عنوان دستورات محلی است و یا داده ای است که باید به مودم مقابل منتقل شود.

چگونگی گذر از یک فاز به فاز دیگر در شکل ١-۴ مشخص شده است .

شکل ١-۴ :  مراحل و فاز های کاری مودم

فاز های کاری مودم عبارتند از:

۴⁄٣ فاز دستور محلی : در این فاز مودم از خط تلفن جدا است و دستورهایی برای شماره گیری وتعیین پارامتر های ارتباطی مانند نرخ ارسال و وجود بیت توازن را از کامپیوتر محلی خود

دریافت می کند. وقتی دستور شماره گیری ATD9710000 شماره فرضی ٩٧١٠٠٠٠ را شماره می گیرد، مودم از این فاز وارد فاز دست تکانی می شود.

۴⁄٣ فاز دست تکانی : این فاز تحت کنترل هر دو مودم می باشد. مودم محلی حامل دریافتی از مودم مقابل را بررسی می کند. وقتی حامل دریافت شد، ارتباط بر قرار می شود و مودم محلی دنباله ای از بیت ها را برای تنظیم مودم دیگر ارسال می کند. این دنباله همچنین برای تعیین نرخ ارسال بین دو مودم استفاده می شود. مثلا” اگر مودم مقابل نرخ ٢٨٨٠٠ داشته باشد و مودم محلی نرخ ١۴۴٠٠ داشته باشد، مودم مقابل باید نرخ خود را به

١۴۴٠٠ کاهش دهد. حتی اگر شرایط خط ارتباطی به گونه ای باشد که سیگنال به نویز خط کم باشد، نرخ تبادل حتی کمتر هم خواهد شد. با استفاده از این دنباله که عمل دست تکانی را انجام می دهد، دو مودم پروتکل های تصحیح خطا و فشرده سازی را مذاکره می کنند. اگرعمل دست تکانی موفقیت آمیز باشد، مودم خواهان به فاز Online می رود و پیغام CONNECTED را به کامپیوتر محلی می فرستد. در غیر این صورت پیغام -NO CARREIR به کامپیوتر محلی ارسال می شود و خط تلفن آزاد می شود و مودم به فاز دستور محلی بر می گردد.

۴⁄٣  فاز Online: در این فاز داده ها بین دو مودم تبادل می شوند. داده هایی که از کامپیوتر به مودم فرستاده می شوند به سمت مودم مقابل ارسال می شوند. همچنین داده های دریافتی از مودم مقابل نیز به کامپیوتر تحویل داده می شوند. علاوه بر عملیات ارسال و دریافت داده

، مودم دریافت دنباله های خاص را چک می کند. به محض دریافت دنباله +++ مودم به فاز

Offline می رود. در این فاز مودم ها همچنان مرتبط می باشند اما در حالت دستور گرفتن از کامپیوتر محلی خودشان می باشند و تبادل داده ندارند. البته اگر حامل دریافت نشود در این صورت مودم به فاز اولیه دستور محلی خواهد رفت .

۴⁄٣ فاز Offline: در این فاز اگر چه ارتباط دو مودم حفظ می شود ولی تبادل داده بین آنها متوقف می شود. مودم ها قبل از سرگیری دوباره تبادل داده ، از کامپیوتر محلی خودشان

دستور می گیرند. ممکن است این دستورات برای باز و بستن بافر حافظه دریافت داده و حتی خاتمه دادن ارتباط باشند.[۴]

 ١-٣. آشکار سازی وتصحیح خطا

سیستم های پردازش و انتقال اطلاعات تکنیک های گوناگونی در آشکارسازی و تصحیح خطا به کار می برند. خطا می تواند به علتهای زیر باشد.

۴⁄٣ تداخل الکترواستاتیک مدارهای مجاور

۴⁄٣ تضعیف سیگنال به علت مقاومت کابل ها

۴⁄٣ تلف ناشی از نشتی

خطا می تواند در سطح یک بیت و یا در سطح بسته باشد. خرابی فریم می توان به علت پدیده ازدحام و یا در اثر خرابی لینک اتفاق بیفتد. برای مقابله با خطا دو راه حل وجود دارد. یکی ارسال اطلاعات اضافی به منظور اصلاح خطا در مقصد که به آن FEC1 می گویند.

روش بعدی ARQ2 می باشد. در این روش برای درک خطا  بیت های اضافی ارسال می شود و در مقصد با بررسی این بیت ها وجود خطا چک می شود و در صورت وجود خطا در خواست ارسال مجدد به مبدأ فرستاده می شود.

 ١-۴. پروتکل تصحیح خطای ۴۲٫V

پروتکلی که عملیات تصحیح خطا برای ارتباطات مودم های سری V را با دریافت داده غیر همزمان

(دارای بیت آغاز وپایان ) و ارسال داده همزمان انجام می دهد. ضمناً پروتکل LAPM3 را شامل می شود. پروتکل LAPM با استفاده از CRC های مرتبه ١۶ یا ٣٢  خطاها را آشکار می کند.

LAPM قادر است یک یا چند ارتباط تصحیح خطای منطقی را انجام دهد. تفکیک این ارتباطات به کمک DLCI4 که در هر فریم موجود است صورت می گیرد.

 

۱ Forward Error Correction

۲ Automatic Repeat Request

۳ Link Access Protocol For Modem

۴ Data Link Connection Identifire

شکل ١-۵ ساختار فریم  LAPM در دو حالت و با CRCهایی که چند جمله ای مولد آنها مرتبه ١۶ یا مر تبه ٣٢ می باشد را نشان می دهد

شکل ١-۵ : ساختار فریم در LAPM [۵]

در صورت نیاز نبودن تصحیح خطا (به علت انجام شدن آن در لایه های بالاتر) و یا مطلوب نبودن آن ، پروتکل ۴۲٫V عملیات تصحیح خطا را غیر فعال می کند. همچنین پروتکل ۴۲٫V توانایی مذاکره پارامترهای تصحیح خطا و دایر سازی ارتباط EC1 و دریافت و انتقال سیگنال BREAK را داراست .[۵]

١-۵. پروتکل فشرده سازی ۴۴٫V

پروژه شبیه سازی متلب این پروتکل روند فشرده سازی برای مودم های سری V را بیان می کند. این پروتکل دارای وظایف زیر می باشد.

الف – آماده سازی اولیه لغت نامه های کد کردن و بازیابی

ب – کد کردن و دی کد کردن اطلاعات

ج – سوئیچ به حالت فشرده سازی و یا بدون فشرده سازی

د – تغییر ساختار کد کننده و دی کد کننده مطابق مذاکراتی که با واحد کنترل داشته است .

در شکل ١-۶ ساختار یک لغت نامه را مشاهده می کنیم . به هر گره در ساختار درختی یک عدد اختصاص می دهند و از این عدد در جهت فشرده سازی سود می برند. [۶]

 

شکل ١-۶ :  ساختار درختی لغت نامه در پروتکل ۴۴٫V [۶]

 

فصل دوم : پروتکل ( MOIP ) 150.V

٢-١. توابع دروازه MOIP

مهاجرت از سوییچ مداری به بسته ای اگر چه باعث کاهش کیفیت می شود اما استفاده بهینه از منابع و پهنای باند و برخورداری از سرویس های بیشتر را به وجود می آورد. با وجود سرمایه گذاری سنگین که بر روی سوییچ مداری در تمام دنیا شده است و با وجود میلیونها مودم و فکس در سراسر جهان ، عملیات مهاجرت به سوییچ بسته ای باید تدریجی انجام شود. بنابراین دروازه ای به عنوان واسط بین شبکه بسته ای و شبکه PSTN برای سرویس دهی به مودم لازم است . این دروازه استانداردهایی برای پشتیبانی از مودم باند صوتی لازم دارد. کار استانداردسازی MOIP از سال ٢٠٠٠توسط شرکت SURF آغاز شد. [٧] در نهایت موجب انتشار استاندارد ۱۵۰٫۱٫ITU-T  V

گردید.

در شکل ٢-١ مدل مرجع یک دروازه MOIP مشاهده می شود. سمت چپ آن یک مودم نمونه است که از سه بلوک تشکیل شده است . بلوک مبدل سیگنال عمل مدولاسیون و دمدولاسیون را انجام می دهد و می تواند شامل استاندارهای ITU-T ( 92.V,91.V, 22.V,21.V) باشد. بلوکهای فشرده سازی و تصحیح خطا اختیاری می باشند. برای بلوک فشرده سازی استاندارد ۴۴٫V یا ۴۲bis.V

استفاده می شود. بلوک تصحیح خطا نیز می تواند استاندارد ۴۲٫V باشد. در سمت راست بلوک کدکننده می تواند شامل یک کد کننده صوتی و پروتکل RFC2833 (پروتکل ایجاد بسته RTP

 

برای تن ها و سیگنالهای تلفنی ) باشد.[٨] دروازه MOIP دارای سه حالت کاری صوتی و VBD و

MR می باشد که بلوک SSE گذر بین این حالات را فراهم می آورد. بلوک SPRT یک پروتکل انتقال برای حالت کاری MR می باشد.

 

شکل ٢-١ : مدل مرجع دروازه MOIP

٢-٢. حالت صوتی

حالت کاری اولیه دروازه ، حالت صوتی می باشد. در این حالت دروازه تن های دریافتی را بررسی می کند و دریافت سیگنال مودمی را با پیغام مناسب RFC2833 به دروازه مقابل اطلاع می دهد. دروازه همتا ١ نیزآن تن را دوباره سازی و به مودم خودش می فرستد.

٢-٣. حالت VBD

در ابتدای پیاده سازی صدا بر روی شبکه IP تفاوت زیادی بین داده و صدا در انتقال بر روی شبکه نمی گذاشتند. اما به تدریج متوجه شدند که مسیر انتقال داده باید شرایط خاصی داشته باشد. در حالت VBD مسیر بین دو دروازه هنوز درحالت صوتی می باشد.

 

به محض دریافت تن پاسخ ، دروازه از حالت صوتی به حالت انتقال ترافیک مودم در بین دو دروازه با استفاده از کد کننده صوتی ( مانند ۷۱۱٫G ) می رود. شکل ٢-٢ چگونگی تبادل داده ها در بین دو مودم در این حالت کاری را نشان می دهد. اطلاعات مودم که با مدولاسیون به دروازه ارسال شده است در دروازه با استفاده از یک کد کننده صوتی کد شده و به صورت بسته های RTP به شبکه بسته ای منتقل می شود. در سمت مقابل نیز اطلاعات از حالت بسته بندی شده خارج و به سمت مودم مقابل ارسال می شود. و در نهایت در مودم مقابل با استفاده از دمدولاسیون اطلاعات باز یابی می شوند.

پارامتر های حالت VBD در فاز برقراری ارتباط تبادل می شوند. دروازه باید حداقل کد کردن های

A-LAW 711.G و μ-LAW 711.G (نرخ بیت ۶۴Kbps ) را پشتیبانی کند.

 

شکل ٢-٢ : حالت کاری VBD

این حالت کاری باید دارای ویژگی های زیر باشد.

۴⁄٣ سیگنالهای باند صوتی مدولاسیون شده توسط کد کننده با کمترین اعوجاج عبور داده شود.

۴⁄٣ تأخیر پایانه به پایانه ثابت باشد.

۴⁄٣ توابعی مثل فشرده سازی ، فیلتر بالا گذر وVAD1 در کد کننده غیر فعال باشند.

۴⁄٣ حذف کننده اکو به محض دریافت فاز معکوس غیر فعال شود.

 

۴⁄٣ تفاوت گذاردن بین سیگنالهای مودم و صدا و فاکس و انتقال سیگنالهای مودم با کمترین اعوجاج و بهم خوردگی

۴⁄٣ استفاده از تکنیک ارسال بسته اضافی به منظور کاهش تلف داده

۴⁄٣ بهره گیری از تکنیک ها و الگوریتم های مناسب با مدولاسیون مودم و فاکس برای  پنهان کردن اثر تلف بسته

۱

٢-۴. حالت MR

با دریافت سیگنال CM2 دروازه به حالت کاری MR می رود. در این حالت سیگنال مودم در یک

۳ دروازه دمدولاسیون شده و با تبدیل به فرم دیجیتال با استفاده از پروتکل انتقال رله بسته ساده  به دروازه مقابل تحویل می شود. دروازه مقابل نیز اطلاعات را با مدولاسیون به مودم خودش می فرستد. بر اساس نوع مدولاسیونی که دروازه MR انجام می دهد چهار گونه تصحیح خطا و عبور داده به وجود می آید. این چهار گونه MR در ٢-٧-١ آمده است . شکل ٢-٣ مدل مرجع پایه برای حالت MR است .

CX و DX عملیات فشرده سازی و بازیابی را انجام می دهند. EC4 می تواند پروتکل تصحیح خطایی مانند ۴۲٫V باشد که از پروتکل LAPM5 در تصحیح خطا استفاده می کند.[۵]

 

علاوه بر مسیر داده بین دو دروازه ، یک مسیر به عنوان کانال کنترلی ، اطلاعات را به فرم مستقیم بین دو دروازه تبادل می کند. فرمت و مشخصات این کانال وابسته به پروتکل انتقال می باشد. کانال کنترل باید قابل اطمینان و پر سرعت باشد.

در حالت کاری MR دو گونه دروازه وجود داردکه عبارتند از U-MR و V-MR که در ادامه بحث با آنها آشنا می شویم .

 U-MR  .۱-۴-۲

این نوع دروازه باید مجموعه ای از مدولاسیون های سری V که شامل

۲۱٫V و ۲۳٫V و۲۲٫V وbis 22.V و۳۲٫V وbis 32.V و۳۴٫Vو۹۰٫Vو۹۲٫V

 

می باشد را پشتیبانی کند. ضمنا دروازه می تواند از مدولاسیون های دیگر که در فاز برقراری ارتباط توانایی پشتیبانی از آنها را نشان داده نیز استفاده نماید.

 V-MR  .۲-۴-۲

در فاز برقراری ارتباط دو دروازه با هم  مدولاسیون هایی که پشتیبانی می کنند را مذاکره می کنند.

در دروازه های V-MR مدولاسیون های سری V با استفاده از استاندارد ۸٫V مذاکره و انتخاب می شوند. ۸٫V پروتکل آغاز نشست برای تبادل داده در شبکه PSTN می باشد. در این پروتکل از سیگنالهای JM و CM  برای انتخاب مناسب ترین نوع مدولاسیون استفاده می شود. [٩]

٢-۵. فازهای کاری MOIP

۴⁄٣ فاز ٠( برقراری ارتباط ١) : این فاز خارج از محدوده پروتکل ۱۵۰٫V می باشد و توسط پروتکل های سیگنالینگ IP انجام می شود. در نتیجه آن V-MR و U-MR بودن دروازه و پارامتر های فشرده سازی و الویت ها و پشتیبانی از FOIP و مدولاسیون های دروازه مشخص می شود. شکل ٢-۴ پارامتر های تبادل شده در فاز ٠ را نشان می دهد.

 

شکل ٢-۴ :  پارامتر های تبادل شده در فاز  صفر

۴⁄٣ فاز ١ (تجزیه و تحلیل اولیه ارتباط ١) : هر دو دروازه در حالت صوتی هستند. دروازه پاسخ دهنده بایستی پس از ۵٠ میلی ثانیه سیگنال مودم را آشکار سازی و تا ٣۵٠ میلی ثانیه بعد، سیگنا ل مناسب را توسط استاندارد RFC2833 تولید و به سمت دروازه همتا ارسال نماید. دروازه خواهان ٢ نیز همین سیگنال را به سمت تلفنی خودش ارسال می کند.

۴⁄٣ فاز ٢ (تجزیه و تحلیل ثانویه ٣)  : نشست و جلسه هنوز در حالت صوتی می باشد. زوج مودم و دروازه با ۸٫V مذاکره می کنند. با رفتن به حالت MR یا VBD این فاز تمام می شود. در شکل ٢-۵ این فاز را نشان می دهد. [٢]

 

شکل ٢-۵ : فاز تجزیه و تحلیل ثانویه

 

۴⁄٣ فاز ٣ (آموزش مودم ) : زوج مودم و دروازهای G1.M1 و G2.M2 در حال آموزش می باشند. زوج مودم – دروازه در هر دو سوی ارتباط به فرم مستقل از هم به انتخاب نوع مدولاسیون می پردازند. این فاز با تبادل داده بین مودم -دروازه و ایجاد لایۀ لینک

(LAPM1.42.V ) خاتمه می یابد.[٧] پارامترهای DC2 نیز بین دروازه و مودم محلی تبادل می شوند. این عمل وابسته به مذاکرات مرحله برقراری ارتباط و نوع MOIP انتخابی می باشد.[٧],[٢]

 

شکل ٢-۶ : فاز آموزش

پروژه شبیه سازی متلب ۴⁄٣ فاز ۴ ( فاز انتقال داده ) : در این فاز اطلاعات بین دو مودم تبادل می شود و دو مودم هیچ احساسی از حضور دو دروازه ندارند. این فاز با رخداد های آموزش مجدد و مذاکره مجدد نرخ در یکی از سمت های PSTN و یا پیغام EVENT–MR  دچار وقفه می شود.

۴⁄٣ فاز۵ (قطع ارتباط ) : این فاز به دلایل زیر رخ می دهد. تصویر ٢-٧ نیز این فاز را نشان می دهد.

١-از دست رفتن حامل بین زوج های مودم -دروازه

٢-درخواست خاتمه نشست توسط کاربر در یکی از مودم ها[٢]

٣-اختلال در شبکه

 

شکل ٢-٧ : فاز قطع ارتباط

٢-۶. لایه فیزیکی MR

منظور، لایۀ فیزیکی بین مودم و دروازه محلی می باشد. ایجاد لایۀ فیزیکی دو مرحله دارد. اولین مرحله تشخیص تماس و دومین مرحله آموزش مودم و مذاکره قابلیت ها می باشد. روندهای انتخاب حالت و تشخیص تماس تعیین می کنند که لایۀ فیزیکی سراسری در کدام یک از دو حالت VBD

یا MR باشد. رفتار حالت کاری MR وابسته به نوع دروازه (U–MR یا V-MR) نبوده و انتخاب مدولاسیون های منطبق یا متفاوت در دولینک PSTN امکان پذیر است .

به منظور کمک به فرایند تشخیص تماس ، دروازه ها استعدادشان برای تشخیص تمـاس و مـدیریت تن پاسخ و مدولاسیون را در فاز برقراری ارتباط تبادل می کنند.

MOIP اجازه نرخ سیگنالینگ داده چند گانه را به دروازه ها می دهد. بنابر این دو لینک PSTN می توانند نرخ داده برابر یا متفاوتی داشته باشند. همچنین روند کنترل خطا در تعیین نرخ سیگنالینگ داده تاثیر دارد.

همزمان با آغاز روند مدولاسیون ، دروازه باید فعال شدن پروتکل انتقال SPRT خود را با ارسال پیغام INIT (بخش ٢-١٢-١) نشان دهد.

موقعی که لایۀ فیزیکی ، قادر به تبادل داده شد، دروازه بایستی پیغام MR_EVENT که شامل مدولاسیون انتخابی و نرخ سیگنالینگ داده و نرخ سمبل مودم است را به دروازه مقابل ارسال کند.

 

همین اطلاعات بعد از کامل شدن مذاکرات فشرده سازی و تصحیح خطا، توسط پیغام CONNECT

ارسال می شود.

پس از آنکه لینک دایر شد، وقفه درلایۀ فیزیکی PSTN به خاطرآموزش مجدد و مذاکره مجدد نرخ سبب توقف جریان اطلاعات در دو لینک PSTN می شود. این رخداد با پیغام MR_EVENT به دروازه مقابل اطلاع داده می شود. وقتی مودم به حالت پایدار تبادل داده بر گشت ، دروازه مقابل را با پیغام MR_EVENT از مشخصات لایه فیزیکی فعلی خود مطلع می کند.

ضمنا اگر ارتباط به هر دلیل قطع شود، دروازه باید به حالت اولیه صوتی برگردد.

٢-٧. توابع کنترل خطا در حالت MR

در این قسمت پیکره بندی های مختلف کنترل خطا و عدم کنترل خطا مربوط به حالت کاری MR

معرفی می شوند. همه سناریو های ارتباطی MR که شامل MR1 تا MR4 می باشد، دارای تابع های کنترل خطای لینک PSTN است . تابع های کنترل خطا در هر لینک می تواند مشابه یا متفاوت باشد. شکل ٢-٨ پیکربندی های مختلف تابع کنترل خطا را نشان می دهد. امکان کنترل خطا در لینک ها حتی اگر کنترل خطای مودم انتهایی غیر فعال باشد، فراهم است . داشتن تابع کنترل خطا چه بر روی IP و چه در لینک PSTN برای داشتن کنترل سراسری بر روی جریان داده ضروری است . این توانایی از اتلاف داده ها، ناشی ازعدم تطبیق مشخصات لینک PSTN ( مانند نرخ سیگنالینگ داده و مدولاسیون ) جلوگیری می کند. نوع داده ای که در دو سوی ارتباط منتقل می شود وابسته به مذاکرات کنترل خطا می باشد. اکثر ترافیک مودم کاراکتر های غیر همزمان می باشد. استاندارد ۴٢ .V لینک همزمانی ١ برای کاراکترهای دارای بیت آغاز و پایان فراهم کرده است .

اگر مذاکره EC شکست بخورد پروتکل ۱۴٫V انتخاب می شود. ۱۴٫V کنترل جریان واضحی فراهم نمی کند.

٢-٧-١. پیکربندی های کنترل خطا

انواع پیکربندی های کنترل خطا حاصل از مذاکرات لایۀ لینک شامل موارد زیر می شود:

١) کنترل خطا

قسمت های A و B در شکل ٢-٨، این پیکربندی را نشان می دهند. در اثر مذاکره مودم با دروازه یکی از حالت های A یا B به وجود می آید. طبق شکل A هر دو لینک LAMP.42.V می باشند و یا مطابق شکل B در یک سمت LAPM.42.V و در سمت دیگر MNP4.42.V استفاده شده است .

٢) عدم کنترل خطای متقارن

قسمت C در شکل ٢-٨ حالتی را که دروازه های MOIP در حالت MR هستند و توسط مودم انتهایی تابع های کنترل خطای هر دو لینک PSTN غیر فعال شده است را نشان می دهد.

٣) عدم کنترل خطای نامتقارن

قسمت D در شکل ٢-٨، این حالت را نشان می دهد و ترکیبی از توابع کنترل خطای PSTN فعال و غیر فعال را داریم . در این شکل یکی از لینک های PSTN از LAPM . ۴٢ .V و دیگری هیچگونه کنترل خطایی ندارد.

۴) انتخاب کانال انتقال

برای حالت EC1 –Non ، دروازه به فرم انتخابی با توجه به توانایی های دروازه مقابل قادر به انتخاب کانال انتقال می باشد. دروازه بایستی با انتخاب کانال انتقال بین تاخیر و قابلیت اطمینان یکی را انتخاب کند. برای قسمت های C و D شکل ٢-٨ دو پیکربندی کانال انتقال تعریف می شود.

پشتیبانی از امکان تغییر کانال انتقال باید در پیغام INIT بیان شود.

 

شکل ٢-٨: پیکره بندی های مختلف کنترل خطا [٣]

هر دروازه ممکن است توانایی دریافت از کانال انتقال غیرقرار دادی را نشان دهـد. اگـر دروازه نظیـر این توانایی را نشان داده باشد، بایستی فرستنده قبل از انتقال اولیـه در مـورد گزینـه غیرقـرار دادی تصمیم بگیرد.

موقعی که یک دروازه کانالی را برای انتقال انتخاب کرد، نبایستی در طول نشست MR آنرا تغییر دهد.

 

٢-٧-٢. لینک های PSTN کنترل شده خطا

عملکردی معمول در ارتباطات MR می باشد. دو لینک PSTN و دو SPRT پارامترهای کنترل خطا و پارامترهای عملکردشان را مستقل از هم مذاکره می کنند زیرا امکان تبادل انتها به انتهای پارامترهای کنترل خطا بین دو جفت مودم انتهایی وجود ندارد.

برای پیکره بندی های کنترل خطا (شکل ٢-٨  A و B)، پروتکل انتقال در هر دو جهت انتقال باید یک کانال قابل اعتماد ( RSC1) (مثلا کانال یک SPRT) را استفاده کند.

با یک لینک کنترل شده خطا، کنترل جریان در سراسر مسیر  فراهم می شود. کنترل جریان هر کدام از لینک های کنترل شده خطا مستقل از هم می باشد. کنترل جریان داده ممکن است با استفاده از روش های ۴۲٫V یا SPRT انجام شود. برای مثال جفت های G1 . M1 و ٢ G.M2 با انتقال RNR-42.V جریان داده را کنترل می کنند. همچنین G1 و G2 می توانند با استفاده ازتوانایی های SPRT ، جریان داده را کنترل کنند.

٢-٧-٣. لینک های PSTN بدون کنترل خطا

ارتباطاتی در  پیکربندی های کنترل نشده خطا اتفاق می افتند که :

۴⁄٣ نیازمند داده های  بلا درنگ باشند.

۴⁄٣ تأخیر کم مد نظر باشد.

۴⁄٣ به سبب شرایط لینک ، مذاکرات کنترل خطا شکست خورده باشد.

اگر یک مودم در برقراری یک اتصال کنترل شده خطا، شکست بخورد مطابق استاندارد ۴۲٫V  به

۱۴٫V که مبتنی بر داده های با بیت آغاز و پایان می باشد، Fallback می کند.

٢-٧-٣-١. انتخاب کانال انتقال برای اتصالات عدم کنترل خطا

در این حالت انتخاب کانال انتقال وابسته به متقارن یا نامتقارن بودن NON- EC می باشد.

-٧-٣-١-١. انتخاب کانال انتقال NO-EC متقارن

در این حالت امکان استفاده از RSC و یا کانال ترتیبی غیر قابل اطمینان ( USC1 ) ( مثلا کانال ٣ در SPRT) در هر دو مسیر انتقال وجود دارد.

٢-٧-٣-١-٢. انتخاب کانال انتقال در عدم تصحیح خطای غیر متقارن

برای این وضع هایبرید در هر جهت انتقال گزینه مستقلی داریم . در جهت انتقال از  EC -NO  به

EC امکان استفاده از RSC یا USC وجود دارد البته USC به عنوان پیش فرض می باشد. در جهت انتقال از EC به EC –NO  نیز امکان استفاده از هر دو نوع کانال وجود دارد. در این حالت

RSC پیش فرض می باشد.

٢-٧-٣-٢. تطبیق نرخ سیگنالینگ داده موثر

ارتباط بین دو لایۀ فیزیکی  و لایۀ لینک برای  MOIP خیلی مهم است . امکان عدم تطبیق بین دو لینک PSTN در مورد مدولاسیون و یا نرخ سیگنالینگ داده وجود دارد عدم تطبیق در نرخ سیگنالینگ داده که توسط لینک های PSTN انتخاب شده اند، نیازمند ملاحظاتی در جهت حداقل کردن اتلاف داده می باشد. مدولاسیون ها به دو دسته سرعت بالا و سرعت پایین تقسیم می شوند.

مدولاسیون های ۹۰٫V,34.32bis,V.V. 32.V پر سرعت و ۲۱٫V,23.22bis,V.V. 22.V کم سرعت به حساب می آیند. فرق اساسی بین آنها در این است که مدولاسیون های پر سرعت قادر به تغییر نرخ سیگنالینگ داده در طول ارتباط می باشند ولی کم سرعت ها این امکان را ندارند. این مشخصه ای مهم برای  MOIP می باشد.

٢-٧-٣-٢-١. قانون انطباق سرعت

این قانون بایستی ، موقعی ظاهر شود که بتوان مطمئن شد کاملترین راه کاهش اتلاف داده ناشـی از عدم تطبیق نرخ سیگنالینگ داده می باشد. بر اساس این قانون نـرخ سـیگنالینگ داده مـوثری توسط دروازه به شبکه IP تزریق می شود بایستی کمتر از نرخ سیگنالینگ داده موثری باشد که می تواند توسط دروازه مقابل به سمت تلفنی خودش انتقال داده شود.

٢-٧-٣-٣. عدم کنترل خطای متقارن

در این حالت سه دسته نرخ لینک سیگنالینگ داریم :

۴⁄٣ انطباق مدولاسیون های سرعت بالا: این دسته از لینک ها به دلیل اسـتفاده از مدولاسـیون های سرعت بالا با روش هایی مانند مذاکره مجـدد نـرخ و آمـوزش مجـدد توانـایی اصـلاح سرعت سیگنالینگ داده در طول ارتباط را دارند. قانون تطبیق سرعت در طـول دوره  MR

باید ظاهر شود.

۴⁄٣  انطباق مدولاسیون های سرعت پایین : هر دو لینک مدولاسیون کم سرعت انتخـاب کـرده اند. چون امکان اصلاح سرعت وجود ندارد، دروازه با بافر کردن سعی در کاهش اتـلاف داده ، ناشی از عدم انطباق سرعت مدولاسیون می نماید. البته بایستی مقدار بافر طوری باشد کـه تأخیر  زیاد نباشد.

۴⁄٣ عدم انطباق مدولاسیون ها : حالتی است که یکی از لینک ها مدولاسیون پرسرعت و لینـک دیگر مدولاسیون کم سرعت دارد. در صورت امکان لینک پر سرعت در جهت برآورده کردن قانون تطبیق نرخ باید، نرخ سیگنالینگ داده خودش را کـاهش بدهـد. اگـر بـه دلیـل عـدم همپوشانی با نرخ های پشتیبانی شده این کار ممکن نباشـد، بایـستی ماننـد مـورد انطبـاق مدولاسیون های سرعت پایین ، از بافر داده استفاده کرد. البته نباید تأخیر زیاد شود.

٢-٧-٣-۴. عدم کنترل خطای غیر متقارن

با حضور یک کنترل کننده خطا، اتلاف داده به علت عدم انطباق تا اندازه ای کاسته می شود ، چهار

ترکیب برای این نوع ارتباط در نظر گرفته می شود:

۴⁄٣ لینک کنترل خطا سرعت پایین به لینک عدم کنترل خطا سرعت پایین : این قـسمت خـود

می تواند شامل دو حالت باشد:

  1. a. حالتی که لینک کنترل خطا، سرعت بالا دارد: نظر به اینکه لینک دارای نرخ بـالاتر کنترل شده خطاست ، نرخ دادٔە موثری که به شبکه مـی فرسـتد را، کمتـر از نـرخ دروازه مقابل به مودم محلی خودش ، قرار می دهد. این حالت قضیه تطبیق نـرخ را برآورده می کند.
  2. b. حالتی که لینک عدم کنترل خطـا، سـرعت بـالا دارد: در ایـن نـوع ارتبـاط قـانون تطبیق نرخ در مسیری که از لینک کنترل خطا به لینـک NON– EC مـی باشـد، برقرار است ، بنا بر این هیچ نوع سرریزی دیـده نمـی شـود. امـا در مـسیری کـه از

NON– EC به EC می باشد، نـرخ سـیگنالینگ داده از M2 .G2 بـالاتر از لینـک

G1 . M1 می باشد. بافر مناسـب داده بـرای حـداقل کـردن اتـلاف دادٔە ناشـی از سرریز، ضروری است .

۴⁄٣ لینک کنترل خطای سرعت بالا به لینک عدم کنترل خطای سرعت پایین : این لینک شـبیه حالتی است که لینک کنترل خطا، سرعت بالا دارد. توانایی لینک پرسرعت دراصـلاح نـرخ ، مزیت این مورد بوده و قاعده تطبیق نرخ را برآورده می کند.

۴⁄٣ لینک کنترل خطای سرعت پایین به لینک عدم کنترل خطای سرعت بالا: این حالت شـبیه موردی است که لینک بدون کنترل خطا دارای سرعت بالا اسـت . نـرخ سـیگنالینگ داده از لینک کنترل شده خطا، کمتر از لینک EC –NON  می باشـد. چـون لینـک EC –NON

قادر است که نرخ خودش را اصلاح کنـد از کـاهش نـرخ بـرای تـامین قـضیه تطبیـق نـرخ استفاده می کند. در مواردی که امکان برآورده شدن این قضیه وجود نداشته باشـد، از بـافر استفاده می شود. اما اتلاف داده هنوز وجود دارد.

۴⁄٣ لینک کنترل خطای سرعت بالا به لینک عدم کنترل خطای سرعت بالا: در این ارتبـاط هـر دو لینک توانایی اصلاح نرخ سیگنالینگ داده خودشان را دارند. ظاهر شـدن قـانون تطبیـق نرخ به منظور تنظیم نرخ سیگنالینگ موثر هر دو لینک ، پتانسیل اتـلاف داده ناشـی از سـر ریز را کم می کند.

٢-٧-۴. مدیریت پیغام Break

پروژه شبیه سازی متلب این قسمت پشتیبانی دروازه برای انتقال سیگنالهای شکستن که توسط مودم انتهایی تولید می شود را شرح می دهد. روش بررسی سیگنال BreakAck را نیز شرح می دهد. همه سناریو هـای کنتـرل خطا در شکل ٢-٨ آورده شده اند.

هر پیغام منفرد Break تولید شده توسط مودم انتهایی محلی ، بایستی بـه مـودم دور، ارسـال شـود.

سیگنالهای شکستن تکرار شده ، نبایستی به مودم انتهایی ارسال شوند. در موردی که پروتکـل هـای کنترل خطا درهر انتهای ارتباطی ، متفاوتند و یا حـضور ندارنـد،  قـانون نگاشـت و یـا ترجمـه نـوع سیگنال تعریف می شود.

در سناریو عدم تصحیح خطای متقارن ، انتقال سیگنال break به نـوع داده در نشـست MR وابـسته است .

۱

٢-٨. توابع TCX

با توجه به شکل ٢-٩، TCX به این صورت تعریف می شود که المانی است متشکل از تـابع بازیـابی نوع  DX(A) و تابع فشرده سازی نوع CX( B)، که خروجی DX به CX وارد می شـود. نـوع DX و

bis( CX 42.Vیا ۴۴٫V ) می توانند مشابه و یا متفاوت باشند.

 

شکل ٢-٩ : تابع انتقال -تراکم [٣]

بر اساس نتایج مذاکرات فشرده سازی ، DX و CX یا هر دو می توانند روشن یا خـاموش باشـند. در جایی که مشخصات DX و CX مشابه باشند، TCX غیر لازم و دروازه می تواند انتقال -تراکم را غیـر فعال کند و به وضعیت پیکر بندی غیر انتقال -متراکم برگردد. سـه مـدل TCX معرفـی مـی شـود.

دروازه ای که انتقال -تراکم انجام می دهد بایستی bis 42.V را پشتیبانی کنـد. بقیـه مکـانیزم هـای فشرده سازی انتخابی هستند.

 

٢-٨-١. عدم انتقال -متراکم ( N-TCX)

در شکل ٢-١٠ عدم انتقال –تراکم دیده می شود. در این حالت دروازه ها هیچ گونه عملیات فشرده سازی انجام نمی دهند، بلکه مودم ها عمل فشرده سازی را به فرم انتها به انتها انجام می دهند.

 

شکل ٢-١٠  : عدم فشرده سازی [٣]

٢-٨-٢. انتقال -متراکم تک ( S-TCX )

هر کدام از دروازه ها عملیات انتقال -تراکم تک را انجام می دهند. عملیات به صورت مساوی بین دو دروازه تقسیم ١ شده است . دروازه مودم خواهان ارتباط ( G1 )  بایست تابع انتقال -تـراکم خـودش را در مسیر G1 به M1 قرار دهد و دروازه مودم خوانده ( G2 ) بایستی انتقال -تراکم خـود را در مـسیر

G2 به M2 قرار دهد. ( مطابق شکل ٢-١١ )

شکل ٢-١١: انتقال -تراکم تک [٣]

TCX –S  بایستی وضع عملکردی TCX -N  را نیزپشتیبانی کند.

 

٢-٨-٣. انتقال -متراکم مضاعف D-TCX

دو نوع می باشد که در شکل های ٢-١٢ و ٢-١٣ آمده اند. دروازه نوع TCX –D  دارای توابـع DX

و CX در هر مسیر انتقال می باشد. در شکل ٢-١٢ یکی از دروازه ها و درشکل ٢-١٣ هـر دو توابـع

CX و DX را در هر دو مسیر دارند. امکان پشتیبانی از  N- TCX  و TCX –S  نیز وجود دارد.

 

شکل ٢-١٢ : انتقال -تراکم مضاعف ( غیر متقارن )[٣]

شکل ٢-١٣ : انتقال -تراکم مضاعف ( متقارن )[٣]

٢-٨-۴. پیکره بندی های فشرده سازی مخلوط

شکل های قبل مدل های مرجع فشرده سازی هستند. حالت های متعددی برای ساختار شکل هـا و نوع فشرده سازی امکان وقوع دارد. شکل ٢-١۴ دو حالت آنها را به عنـوان نمونـه نـشان مـی دهـد.

شکل ٢-١۴ قسمت A ، انتقال -متـراکم بـین bis 42.V و ۴۴٫V و شـکل ٢-١۴ قـسمت B، بـین -N  TCX  و bis 42.V را نشان می دهد.

 

 

شکل ٢-١۴ : دو مثال از توابع ترکیبی انتقال – فشرده سازی [٣]

 

٢-٨-۵. سلسله مراتب همکاری

پروژه شبیه سازی متلب برای آنکه دروازه متناسب با نیازهایش (استفاده بهینـه از حافظـه و عملکـرد بهینـه )، بهتـرین روش فشرده سازی را انتخاب کند، دروازه باید هر کدام از روش های پایـه TCX کـه در٢ -٨-١ و ٢-٨-٢ و٢-٨-٣ آمده اند را پشتیبانی کند. اما به منظور تضمین همکاری ، در این بخش یک سلسله از توابع انتقال – متراکم حد اقل ، که دروازه لازم است پشتیبانی کند را تعریف می کنیم .

دو فاز در تعیین نوع TCX وجود دارد. فاز اول تبادل توانایی هـا مـی باشـد کـه در طـول برقـراری ارتباط انجام می شود. دروازه ها تعیین می کنند که D-TCX یا N-TCX یا S-TCX می باشـند. در فاز دوم نیز مذاکرات بین زوج های مودم -دروازه صورت می پذیرد.

مثلا در حالتی که هر دو دروازه اعلان می کنند که نوع مضاعف (D-TCX) می باشند، پیکره بنـدی اولیه می تواند تک به تک باشد یا اگر دروازه ها راضی باشند می توانند D-TCX متقـارن را انتخـاب کنند. در نتیجه مذاکره توانایی های TCX، دروازه وضع خـود را مطـابق جـدول ٢-١ مـشخص مـی کند. این گزینه بخشی ازپیغام توانایی های فشرده سازی دروازه اسـت کـه در فـاز برقـراری ارتبـاط نشان داده می شود.

جدول ٢-١  : انتخاب حالت انتقال -تراکم [٣]

نتیجه انتخاب حالت انتقال – تراکم بوسیله                                                   حالت انتقال – تراکم با قابلیت مبادله

٢-٨-۶. XID.LR profiles برای استفاده در سناریو MR1

در سناریوی MR1 لازم است که M1 و M2 پارامترهای فشرده سـازی مـشابه مـذاکره کننـد. ایـن قسمت روش اختیاری برای پیشبینی ١ پارامترهای TCX مبتنی بر دانش حاصـل از ارتباطـات قبلـی یا وسایل دیگر را تعریف می کند. این کار اجازه می دهـد کـه دروازه هـا دسـتورات LR .XID  کـه برای بهبود زمان اتصال ٢ و کیفیت فشرده سازی و ارتباط می باشند را استفاده کنند.

فایده استفاده از این دانش قبلی این است که تبادل انتها به انتها لازم نیـست ، بنـا بـراین مـشکلات زمانی مرتبط با این تبادلات حداقل می شود. این روش ها و پیغام هـا انتخـابی مـی باشـند و فقـط موقعی به کار برده می شوند که یک دروازه نشان دهد که قادر است پیغام PROF-XCHG جدیدی

(تبادل پروفایل LR .XID ) را دریافت کند.

٢-٩. انتقال داده MR

۱۵۰٫V انواع داده MR که بـرای تبـادل اطلاعـات کـاربر در بـین دروازه هـا بـه کـار مـی رونـد را پشتیبانی می کند. انواع اجباری و اختیاری داده در این بخش معرفی می شوند.

٢-٩-١. تعریف های نوع داده

دادٔە هشت تایی می تواند دارای قالب و یا فاقـد آن باشـد. دادٔە خـام دارای همـان فرمـت و حـالتی هست که بر روی لینک PSTN انتقال داده می شود. هیچ تغییری به جز استفاده انتخابی از فـشرده سازی به منظور کاهش مقدار کلی داده ای که در حال تبادل بین دروازه هـا مـی باشـد، اجـازه داده نمی شود.

٢-٩-٢. پشتیبانی از DLCI

پشتیبانی DLCI توسط یک بیت در پیغام اتصال نمایش داده می شود. وقتی این بیـت توسـط یـک دروازه دریافت شود نشان می دهد که بخش فرسـتنده دروازه مقابـل نیـز دارای DLCI اسـت . اگـر

 

DLCI انتقال یافته باشد، بایستی مطابق قضیه ٨-٢-١-١ توصیه نامه ۴۲٫V تفـسیر و ترجمـه شـود.

DLCI ممکن است هشت یا شانزده بیتی باشد.

٢-٩-٣. اظهار عمومی روی کاربرد کاراکترهای دارای بیت آغاز و پایان

MOIP نیازمند پیاده سازی است که فرمت کاراکتر های دارای بیت آغاز و پایـان را کـه یـک بیـت پایان و کاراکتر هشت بیتی ، که ممکن اسـت یـک بیـت آن تـوازن باشـد را پـشتیبانی کنـد. اجـازه پشتیبانی از هفت بیت داده و یک بیت توازن یا هشت بیت داده بدون توازن نیز داده شده است .

٢-٩-۴. انتخاب انواع داده

برای هر حالت تصحیح خطا یک نوع دادٔە قرار دادی تعریف می شود. برای عملکرد دادٔە متقارن ،  هر دو SPRT باید همان نوع داده را بـه کـار برنـد. اگـر هـر دو دروازه در پیغـام  INIT پـشتیبانی دادٔە نامتقارن را نشان دهند، ممکن است این نوع به کاربرده شـود. یـک دروازه بایـد دادٔە متقـارن را بـه عنوان پیش فرض به کار ببرد. دروازه نباید در طول نشست MR  نوع داده را تغییر دهد.

٢-٩-۵. انواع داده اجباری

انتخاب داده اجباری وابسته به مذاکرات پیکربندی مربوط به تصحیح خطا می باشد. برای هر کدام از این پیکربندی ها یک نوع داده پیش فرض تعریف می شود. داده پیش فرض برای کنترل خطا، هشتایی با قالب می باشد. برای عدم کنترل خطای نامتقارن نیز پیش فرض هشتایی بی قالب می باشد. برای پیکره بندی عدم کنترل خطای متقارن نیز نوع داده ، فشرده خام هشتایی می باشد.

٢-٩-۵-١. هشتایی بدون قالب بندی

این کاراکترها شامل بیت آغاز و پایان نمی باشند و ممکن است شامل DLCI باشند. استفاده و بکارگیری DLCI در پیغام اتصال مشخص می شود. کاربرد DLCI توسط یک بیت در پیام

CONNECT مشخص می شود.

٢-٩-۵-٢. هشتایی خام فشرده

این نوع داده ها در کاربردهای همزمان استفاده می شوند. این نوع داده خام ، همه بیت های دریافت شده از رابط DCE را حفظ خواهد کرد. مقدار داده مبادله شده ممکن است توسط کاربر بوسیله فشردگی ساده کاهش یابد. الگوهای هشتایی تکراری توسط فرستنده کد و جابجا می شوند. گیرنده نیز آنها را از کد خارج و به فرم اولیه باز می گرداند.

٢-١٠. واسطه ها و عملکردهای MOIP

٢-١٠-١. ترتیب انتقال بیت و هشتایی

مرتبه انتقال یک هشتایی مطابق با [١٠]  می باشد. یعنـی مرتبـه انتقـال همـان مرتبـه نگـارش در انگلیسی می باشد. مثلا در شکل ٢-١۵، ٢-١۶ هشتایی ها درمرتبه ای که شماره گذاری شده منتقل می شوند.

 

شکل ٢-١۵: مرتبه انتقال  Octet ها [٣]

هر وقت یک هشتایی ١ مقدار عددی را نمایش می دهد چپ ترین بیت با ارزش ترین بیت است . این بیت برچسب صفر دارد و با ارزش ترین بیت است . مثلا نمودار زیر مقدار دسیمال ١٧٠ را نمایش می دهد.

شکل ٢-١۶ : با ارزش ترین بیت [٣]

بطور مشابه ، هر وقت یک فیلد از چند هشتایی  یک مقدار عددی را نمایش دهد، چپ ترین بیت از فیلد با ارزش ترین بیت است . وقتی یک فیلد از چند هشتایی انتقال داده می شود با ارزش ترین هشتایی اول انتقال داده می شود.

٢-١٠-٢. پیغام های مربوط به برقراری ارتباط و قابلیت های دروازه

این قسمت توابع مربوط به پیغام هایی که در فاز برقراری ارتباط تبادل می شوند را بیان می کند.

٢-١٠-٢-١. نسخه ۱۵۰٫۱٫V

نسخه ای از پروتکل است که پیاده سازی دروازه ها بر اساس آن مد نظر می باشد.

٢-١٠-٢-٢. تعریف های TCX

تعریف های زیر در فاز برقراری تماس تبادل می شوند. اینها در روند های TCX استفاده می شوند.

٢-١٠-٢-٢-١. توانایی انتقال -تراکم پشتیبانی شده

این پیام قابلیت  TCX دروازه را نشان می دهد. تنها یک مقدار قابل انتخاب است .

جدول ٢-٢  : ارزش های قابلیت TCX پشتیبانی شده [٣]

 

٢-١٠-٢-٢-٢. حالت های فشرده سازی موجود

این بیت توانایی فشرده سازی دروازه را نشان می دهد.

جدول ٢-٣ : حالت های فشرده سازی اختیاری موجود [٣]

 

٢-١٠-٢-٢-٣. پارامتر های bis 42.V

اگر دروازه فشرده سازی bis 42.V را پشتیبانی نمایـد ایـن پیـام حـداکثر پارامترهـای bis 42.V را نشان می دهد.

 

جدول ٢-۴ : پارامتر های bis 42.V [٣]

٢-١٠-٢-٢-۴. پارامترهای  ۴۴٫V

اگر دروازه فشرده سازی ۴۴٫V را پشتیبانی نماید، این پیام حداکثر پارامترهـای ۴۴٫V را نـشان مـی دهد.

جدول ٢-۵ : پارامتر های  ۴۴٫V [٣]

علامت اختصاری         شرح

V44NumTxCodewords                                        شماره پیشنهاد شده ای از کلمه رمزها در فرستنده . مقدار قابل قبول از ٢۵۶

تا ۶۵۵٣۵ .

V44NumRxCodewords                                       شماره پیشنهاد شده ای از کلمه رمزها در دریافت کننده . مقدار قابل قبول از

٢۵۶ تا ۶۵۵٣۵ .

V44MaxTxStringLength                             بیشترین حد طول رشته در فرستنده . مقدار قابل قبول از ٣٢ تا ٢۵۵.

V44MaxRxStringLength                                      بیشترین حد طول رشته در دریافت کننده . مقدار قابل قبول از ٣٢ تا ٢۵۵.

V44LenTxHistory      اندازه پیشنهاد شده ای از سوابق ارسال کننده . مقدارهای قابل قبول از ۵١٢ تا

. ۶۵۵۳۵

V44LenRxHistory      اندازه پیشنهاد شده ای از سوابق دریافت کننده . مقدارهای قابل قبول از ۵١٢

تا ۶۵۵٣۵ .

٢-١٠-٢-٣. حالت MR

این پارامتر نشان می دهد که دروازه از نوع V-MR یا  U-MR است .

جدول ٢-۶ : نوع دروازه در حالت MR

پارامتر                                                                     ارزش

نوع  MR پشتیبانی شده                                                  V-MR.U-MR

 

 

٢-١٠-٢-۴. مدولاسیون های پشتیبانی شده

پروژه شبیه سازی متلب لیستی از مدولاسیون های سری V که در حالت MR بوسیله دروازه پشتیبانی می شود شامل موارد

زیراست :

V.17, V.21, V.22.V.22 bis, V.23, V.26 bis, V.26 ter, V.27 ter, V.32.V.32 bis,

V.34, V.90, V.91, V.92

٢-١٠-٢-۵. رفتار تن پاسخ

به عنوان بخشی از پردازش تن پاسخ ، تمام دروازه های MOIP باید حـداقل رویـدادهای  RFC2833

زیر را پشتیبانی کنند:

ANS(32) , .ANS(33),ANSam(34),.ANSam(35)

 

٢-١٠-٢-۶. پارامتر های SPRT

اگر از SPRT استفاده شود، پارامترهای حـداکثر انـدازه داده در کانالهـای ٠ تـا ٣ و حـداکثر انـدازه پنجره برای کانالهای ١ و ٢ باید معرفی شوند.

٢-١٠-٢-٧. پشتیبانی JM Delay

این پارامتر توانایی دروازه در پشتیبانی از JM Delay را نشان می دهد. پیش فرض پشتیبانی نـشدن است . اگر هر دو دروازه سـناریو  MR1 را مـذاکره کننـد و هـر دو پـشتیبانی از روش  JM Delay را نشان دهند استفاده از این روند ممکن است .

جدول ٢-٧ : ارزشهای پشتیبانی از JM Delay [٣]

پارامتر                                                                     ارزش

روش JM Delay پشتیبانی شده       پشتیبانی شده . پشتیبانی نشده

 

 

٢-١٠-٢-٨. ارجحیت انتقال -متراکم نوع مضاعف -مضاعف

این پارامتر اولویت D-TCX بر S-TCX را نشان می دهد. پیش فرض مقدار S-TCX می باشد.

 

جدول ٢-٨ : اعلان برتری  D-TCX یا S-TCX [٣]

پارامتر                                                                     ارزش

اولویت نخستین  D-TCX به  D-TCX  تک . مضاعف

 

 

٢-١٠-٢-٩. انتخاب حالت تشخیص تماس

علامت اختصاری این پارامتر ( CDSC select ) می باشد. این پارامتر نشان می دهد که سـه حالـت تشخیص تماس برای یک دروازه وجود دارد. مقادیر این پارامتر حالت هـای صـوتی ، VBD-select و مخلوط می باشند.

 

جدول ٢-٩ :  مقادیر قابلیت  TCX پشتیبانی شده [٣]

پارامتر                                                          ارزش

حالت تشخیص تماس ترجیح داده شده   صوت . انتخاب  VBD . ترکیب

 

٢-١١. پیامهای تشخیص تماس دروازه

در طی این فاز از عملکرد دروازه ، ممکن است سیگنالهای زیر ارسال یا دریافت شـوند. پـشتیبانی از

SSE و رویدادهای RFC2833 شامل ANS،ANS .،ANSam  و ANsam. لازم می باشد.

جدول ٢-١٠ : پیام های تشخیص تماس [٣]

نام     کانال انتقال کد  توصیف محتوای پیغام                                                    توضیح

عددی

.ANS                                 RFC 2833     ۳۳     G٢ این سیگنال را دریافت کرد  بخش ٣ پروتکل RFC٢٨٣٣

ANSam                             RFC 2833     ۳۴     G٢ این سیگنال را دریافت کرد  بخش ٣ پروتکل RFC٢٨٣٣

.ANSam                            RFC 2833     ۳۵     G٢ این سیگنال را دریافت کرد  بخش ٣ پروتکل RFC٢٨٣٣

Audio Mode                         SSE*          ١    سوییچ به حالت صوتی                   شامل کد علت

VBD mode                           SSE*          ٢    سوییچ به حالت VBD                     شامل کد علت

MR                                       SSE*          ٣      سوییچ به حالت MR      شامل کد علت وفیلد اطلاعات

Fax Relay                             SSE*          ۴    سوییچ به حالت FOIP        برای مطالعه بیشتر

Text Relay                            SSE*          ۵    سوییچ به حالت TOIP        برای مطالعه بیشتر

*ضمن تعریف پروتکل رخ داد های سیگنالینگ حالت ،کد های رخ داد ها نیز معرفی می شوند.

 

٢-١١-١. کدهای تعیین کننده علت SSE

جدول ٢-١١ کدهای تعیین کننده علت در پروتکل SSE می باشند.

 

جدول ٢-١١ : کدهای معرف علت SSE برای MOIP  [٣]

نام        کد                                                                              محتویات

Null                                                        ۰                                           هیچ

CM                                             ١      مدولاسیون های در دسترس مطابق با دنباله CM (مطابق فرمت جدول ٢-١٢)

JM                                             ٢      مدولاسیون های در دسترس مطابق با دنباله JM (مطابق فرمت جدول ٢-١٢)

AA                                                         ۳                                            هیچ

AC                                                         ۴                                            هیچ

USB1                                          ۵                                            هیچ

SB1                                            ۶                                            هیچ

S1                                              ۷                                            هیچ

V.21 Ch2                                      ۸                                            هیچ

V.21 Ch1                                      ۹                                            هیچ

V.23 High                                     ۱۰                                          هیچ

V.23 Low                                     ۱۱                                          هیچ

Tone (2225 Hz)                                  ۱۲                                          هیچ

۴۲

 

 

 

V.21 Ch2 HDLC                                ۱۳                                          هیچ

Indeterminate                                ۱۴                                          هیچ

Silence                                        ۱۵                                          هیچ

CNG                                                     ۱۶                                          هیچ

Voice                                                    ۱۷                                          هیچ

Time-Out                                     ١٨        نشان دهنده فعال شدن یک تایمر است . فرمت آن مطابق جدول ٢-١٣

p’ State                                       ۱۹                                          هیچ

Cleardown                                    ۲۰                          دلیل آزاد شدن خط مطابق با جدول ٢-١۴

ANS.CED(2100Hz)                            ۲۱                                          هیچ

ANSam                                       ۲۲                                          هیچ

.ANS                                                     ۲۳                                          هیچ

.ANSam                                       ۲۴                                          هیچ

QC1a                                                    ۲۵                                          هیچ

QC1d                                                    ۲۶                                          هیچ

QC2a                                                    ۲۷                                          هیچ

QC2d                                                    ۲۸                                          هیچ

Cre                                                        ۲۹                                          هیچ

CRd                                                       ۳۰                                          هیچ

Reserved                                  ۳۱-۱۲۷                                رزرو برای ITU-T

Vendor Specific                                  ۱۲۸-۲۵۵                    برای استفاده توسط فروشنده

 

 

جدول ٢-١٢  : ساختار اطلاعات اضافی  CM و  JM در پیغام  SSE (بیتهای ١۶ تا ٣٢ )

جدول ٢-١٣  : کد علت تایمر در SSE

Time-out تعریف

MSB:LSB

B23:B16  این فیلد کد هشت بیتی را نشان می دهد که برای مشخص نمودن رویداد Timeout

 

استفاده می شود:

 

NULL  : ۰

 

١:  timeout تشخیص تماس

IP-TLP timeout  :۲

٣: اعلام  timeout ،SEE  صریح

B31:B24 این فیلد تامین کننده یک فیلد هشت بیتی است که برای تامین اطلاعات اضافی

پروژه شبیه سازی متلب عرضه کننده  timeout مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جدول ٢-١۴  : کدهای علت آزاد سازی خط در پیغام   SSE

Cleardown تعریف

MBS:LSB

B16:B23                         این فیلد یک کد هشت بیتی را نشان می دهد که برای مشخص نمودن

رویداد Cleardown مورد استفاده قرار می گیرد.

B24:B31                         این فیلد علامت عرضه کننده شامل هشت بیت می باشد.

B32:B40                          این فیلد تامین کننده هشت بیت است که برای تامین اطلاعات اضافی عرضه کننده

Cleardown  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

٢-١٢. پیغام های حالت MR

جدول ٢-١۵ لیست پیغام های SPRT می باشد و مشخص کننده پیام کنترلی MOIP و داده کـاربر می باشد. در این بخش وظیفه و قالب این پیام ها تعریف می شود.

جدول ٢-١۵  : لیست پیامهای MR [٣]

نام پیام       شناسایی                          کانال     شرح

پیام    انتقال

(دسیمال )

NULL                                                      ۰         N.A      رزرو برای استفاده  ITU-T

INIT                                                         ۱         ٢    نشان دهنده : قابلیت های کانال انتقال ، نوع داده و فرم  XID

ردوبدل کننده .

XID_XCHG                                            ۲          ٢    پیام شامل اطلاعات XID است که جهت مذاکره فشرده سازی

برای سناریوهای اتصال استفاده می شود.

JM_INFO                                               ۳          ٢    شامل اطلاعات سیگنال  JM برای روش  CM_JM

۴۴

 

 

 

START_JM                              ۴          ٢    روش های تاخیر  JM

CONNECT                                              ۵          ٢    هنگامی که دروازه آماده ردوبدل داده کاربردی است ، فرستاده

می شود.

Break                                                       ۶           هنگامی که یک دروازه یک سیگنال وقفه از  DCE محلیش

پیدا می کند، فرستاده می شود.

Break_Ack                                              ۷           جهت نشان دادن یک سیگنال تصدیق وقفه به دروازه نظیر

استفاده می شود.

MR_EVENT                                           ۸          ٢    توسط دروازه فرستاده می شود که تغییر وضعیت حالت داده

در طی MR ، نشان داده شود. پارامترهای لایه فیزیکی شامل مدولاسیون ، نرخ سیگنالینگ داده و نرخ علامت می باشد.

۹        CLEARDOWN                                ٢    نشان دهنده دلیل و رویداد  cleardown

PROF_XCHG                                         ۱۰       ٢    فرم  XID دروازه مودم محلی را به دروازه نظیر نشان می

دهد.

رزرو                                 N.B       ۱۵ – ۱۱               رزرو برای  ITU-T

۱۶    I_RAW_OCTET                                 ١ یا ٣   فشرده سازی هشتایی خام

I_RAW_BIT                             ۱۷        ١ یا ٣   فشرده سازی بیت خام

I_OCTET                                                ۱۸        ١ یا ٣   هشتایی بدون قالب بندی (اختیاری )

۱۹        I_CHAR-STAT                              ١ یا ٣   کاراکتر با قالب بندی ایستا ( اختیاری )

I_CHAR-DYN                                         ۲۰        ١ یا ٣   کاراکتر با قالب بندی پویا ( اختیاری )

I_FRAME                                               ۲۱        ١یا ٣    داده درست شده ( اختیاری )

رزرو                                 ۹۹-۲۲  N.A      رزرو برای  ITU-T

عرضه کننده                                   N.A   ۱۲۷ -۱۰۰                پیام های عرضه کننده خاص

 

٢-١٢-١. پیغام ( INIT )

این پیغام به محض فعال شدن پروتکل لایۀ انتقال فرستاده می شـود. ایـن پیغـام نـشان مـی دهـد پروتکل لایۀ انتقال دروازه ارسال کنندٔە پیغام فعال است . این پیام توانـایی هـای دروازه بـرای انـواع داده اختیاری و کانال گیرنده پروتکل لایۀ انتقال و تبادل پروفایل XID را نشان می دهـد. جزییـات این پیغام در جدول ٢-١۶ آمده است .

جدول ٢-١۶  : بخش های پیغام INIT [٣]

بیتهای  شرح

INIT

MSB:LSB

۰                            NECRxCH : اگر مقدار باینری یک قرار بگیرد نشان دهنده این است که دروازه ، دریافت کننده

پیام است . در آن وقت ترجیح می دهد که روی  IP-TLP با کانال قابل اعتماد ( RSC ) دریافت کند. اگر مقدار باینری صفر باشد، کانال غیر قابل اعتماد است ( USC ).

 

۱                            ECRxCH : اگر مقدار باینری یک قرار بگیرد نشان دهنده این است که دروازه ، دریافت کننده

پروژه شبیه سازی متلب پیام است . در این صورت دروازه محلی ترجیح می دهد که روی IP-TLP با کانال غیر قابل اعتماد(USC) دریافت کند. اگر مقدار باینری صفر باشد، کانال قابل اعتماد است ( RSC ).

٢        فرم XID ردوبدل کننده : اگر مقدار باینری یک قرار بگیرد قابلیت های اختیاری را پشتیبانی می

کند.

٣      انواع داده نامتقارن

۴:١۵   انواع داده  MOIP اختیاری : این فایل نشان دهنده انواع داده اختیاری پشتیبانی شده توسط دروازه

دریافت کننده است . ارزش باینری یک نشان دهنده پشتیبانی است .

B4 : پشتیبانی از  I_RAW-BIT                    B5 : پشتیبانی از  I_FRAME

B6 : پشتیبانی از  I_CHAR-DYN                 B8 … B15 : رزرو

 

٢-١٢-٢. پیام های تبادل N-TCX XID (XID-XCHG  )

این پیغام مطابق جدول ٢-١٧برای تبادل پارامترهای XID در مذاکرات فشرده سازی ، توسط دروازه فرستاده می شود و فقط در سناریو ارتباطی MR1  به کار برده می شود.

جدول ٢-١٧  : تعریفهای XID_XCHG [٣]

بیتهای    شرح

XID_XCHG

MSB:LSB

٠:٧      پروتکل تصحیح خطا ( ECP ) :

٠: بدون پروتکل لایه ارتباطی       ١:  LAMP.42.V        ٢:  ۴۲٫V            ٣….٢۵۵: رزرو

٨:١۵     هشتایی اول از فایل XID.LR : این هشتایی پشتیبانی از فشرده سازی را نشان می دهد.

B8 :bis  ۴۲٫V           B9 : 44.V            B10 : MNP5              ۱۵٫٫٫B11 : رزرو

١۶:٢٣   هشتایی دوم از فایل XID.LR : نشان دهنده درخواست فشرده سازی داده bis 42.V . (P0 )

٢۴:٣٩   هشتایی سوم و چهارم از فایل XID.LR : شماره bis 42.V از کلمه رمزها. (P1 )

۴٠:۴٧   هشتایی پنجم از فایل XID.LR : بیشترین حد طول رشته bis 42.V . (P2 )

۴٨:۵۵   هشتایی ششم از فایل XID.LR : قابلیت های ۴۴٫V . (C0 )

۵۶:۶٣   هشتایی هفتم از فایل XID.LR : درخواست فشرده سازی داده ۴۴٫V . (P0 )

۶۴:٧٩   هشتایی هشتم و نهم از فایل XID.LR : شماره ۴۴٫V از کلمه رمزها در جهت فرستادن . (P1T )

٨٠:٩۵   هشتایی دهم و یازدهم از فایل XID.LR : شماره ۴۴٫V از کلمه رمزها در جهت دریافت .(P1R )

٩۶:١٠٣   هشتایی دوازدهم از فایل XID.LR : بیشترین حد طول رشته در ۴۴٫V در جهت فرستادن . (P2T )

۱۰۴:۱۱۱                   هشتایی سیزدهم از فایل XID.LR : بیشترین حد طول رشته در ۴۴.V در جهت دریافت کردن .(PR٢

۱۱۲:۱۲۷                   هشتایی چهاردهم و پانزدهم از فایل XID.LR : سوابقی از طول ۴۴.V در جهت فرستادن . (PT٣)

۱۲۸:۱۴۳                   هشتایی شانزدهم و هفدهم از فایل XID.LR : سوابقی از طول ۴۴.V در جهت دریافت . (PR٣)

٢-١٢-٣. اطلاعات ۸JM.V (JM-INFO  )

این پیغام از G2 به G1 فرستاده می شود تا دریافت سیگنال JM از مودم محلی را نـشان دهـد. ایـن پیغـام در روش JM-CM اسـتفاده مـی شـود. اطلاعـات سـیگنال JM نـوع  ارتبـاط و پروتکـل و مدولاسیون و نوع دسترسی را نشان می دهد.

پیغام JM_INFO با طول متغیر تعریف می شود. هردسته اطلاعاتی  دارای ١۶ بیت است . چهار بیت اول ID و ١٢ بیت دیگر شامل اطلاعات می باشند. اگر JM_INFO شامل چندین دسـته باشـد نیـز بیت های ٠ تا ١۵ هر دسته به صورت گفته شده در بالا تکرار می شوند به جدول هـای ٢-١٨ و ٢-

١٩ و ٢-٢٠ و ٢-٢١ و ٢-٢٢ و ٢-٢٣ توجه کنید.

جدول ٢-١٨  : اجزای پیغام JM_INFO [٣]

بیت های                     شرح

JM_INFO

MSB:LSB

٠:٣     شناسایی طبقه بندی : این فایل اطلاعات طبقه بندی شده در فایل بعدی را نشان می دهد.

B0    B1    B2    B3

٠      ٠      ٠     ١     تابع تماس ١

٠      ١      ٠     ١     حالتهای مدولاسیون ۵

١      ٠      ١     ٠     پروتکل ها

١      ١      ٠     ١     دستیابی  PSTN

٠      ١      ١     ١     قابلیت های مودم  PCM

٠      ٠      ٠     ٠     نشان دهنده یک انشعاب از طبقه بندی جاری است

۴:١۵    اطلاعات طبقه بندی : این فایل شامل اطلاعات سیگنال JM است . ارزش این بیت ها در

جدولهای ٢-١٩ تا ٢-٢٣ ذکر شده است .

 

 

جدول ٢-١٩  : مقادیر تابع تماس در JM_INFO

B6    B5   B4 ارزش های تابع تماس

٠      ٠      ١   ترمینال چند رسانه ای PSTN

Textphone      ۰      ۱      ۰

Videotext      ۱      ۱      ۰

١      ٠      ٠   انتقال نمابر از ترمینال تماس

١      ٠      ١   دریافت نمابر از ترمینال تماس

١      ١      ٠   داده

جدول ٢-٢٠  : مقدارهای حالت مدولاسیون برای JM_INFO [٣]

بیت حالتهای چند رسانه ای

۴        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی duplex 34.V

۵        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی half-duplex 34.V

۶        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ۳۲٫bis.V 32.V

٧        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ۲۲٫bis.V 22.V

٨        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ۱۷٫V

٩        ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی half-duplex 29.V

١٠     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ter 27.V

١١     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ter 26.V

١٢     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی bis 26.V

١٣     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی duplex 23.V

١۴     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی duplex–half  ۲۳٫V

١۵     ١ مشخص کننده قابلیت دسترسی ۲۱٫V

 

جدول ٢-٢١  : مقادیر پروتکل در JM_INFO [٣]

B6    B5  B4 ارزش های پروتکل

٠        ٠        ١   احضار کردن پروتکل LAMP برای تماس مطابق با ۴۲٫ITU-T V

 

جدول ٢-٢٢  : انواع دسترسی PSTN در JM_INFO [٣]

B6    B5  B4 ارزش های دسترسی PSTN

X      ١ مشخص کننده call DCE است

X                                           ١ مشخص کننده answer DCE

١ مشخص کننده یک DCE روی اتصال شبکه دیجیتال است

X

٠ مشخص کننده یک DCE روی اتصال شبکه آنالوگ است

 

 

جدول ٢-٢٣  : مقدارهای قابلیت دسترسی مودم PCM برای JM_INFO [٣]

B6  B5  B4 قابلیت های مودم PCM

X      ١ مشخص کنندٔە قابلیت دسترسی مودم آنالوگ ۹۲٫V یا ۹۰٫V است

X                                                             ١ مشخص کنندٔە قابلیت دسترسی مودم دیجیتال ٩٢.V یا ٩٠.V است

X                                                             ١ مشخص کنندٔە قابلیت دسترسی مودم ٩١.V است

٢-١٢-۴. پیغام (  start_JM )

این پیغام توسط دروازه موقعی که در حالت N-TCX قرار دارد، به کار برده می شود. این پیغام هیچ اطلاعات اضافی ندارد و موقعی به کار برده می شود که دروازه هـا روشـهای اختیـاری تـأخیر JM را مذاکره می کنند.

٢-١٢-۵. پیغام اتصال

دروازه ها در پیغام CONNECT به منظور کامل کردن فرایند ایجاد لایۀ لینـک ، پارامترهـای مـودم محلی خودشان را با هم تبادل می کنند. این پیغام شامل اطلاعاتی دربارٔە مدولاسیون مودم محلـی ، استفاده از فشرده سازی ، انتخاب تصحیح خطا و فشرده سازی و پارامترهای آنها می باشد. اطلاعـات پیام اتصال در جدول ٢-٢۴ آمده است .

جدول ٢-٢۴  : بخش های پیغام CONNECT [٣]

بیتهای                                                            شرح

CONNECT

MSB:LSB

٠:۵      انتخاب مدولاسیون ( SELMOD ): این فایل مدولاسیون انتخاب شده برای ارتباط با

PSTN محلی را نشان می دهد.

مقدارهای زیر یکایک شمرده شده اند:

V.90 :3                 V.91 :2             V.92 :1           NULL :0

V.22 bis :7                      V.32 :6        V.32 bis :5                V.34 :4

V.27 ter :11                V.29 :10           V.17 :9             V.22 :8

V.21 :15               V.23 :14      V.26 bis :13      V.26 ter :12

١۶: ٢١٢ Bell     ١٧: ١٠٣ Bell      ١٨….٣٠: مدولاسیون عرضه کننده خاص

٣١…۶٣: رزرو

۶:٧      دستور فشرده سازی :

٠: بدون فشرده سازی                ١: فقط در جهت فرستادن ( دروازه به مودم )

٢: فقط در جهت دریافت کردن ( مودم به دروازه )      ٣: هر دو دستورالعمل

٨:١١    فشرده سازی انتخاب شده :

٠: بدون فشرده سازی

V.44 :2                  V.42 bis :1

٣: MNP5                    ۴…١۵: رزرو

١٢:١۵   عدم تصحیح خطا فشرده شده :

٠: ۱۴٫V یا بدون پروتکل تصحیح خطا                       ١: LAMP.42.V

V.42 :2                                  ٣…١۵: رزرو

١۶:٣١    نرخ سیگنالینگ داده انتقال داده شده : انتخاب محل نرخ سیگنالینگ داده انتقال داده

شده در bit.s .

٣٢:۴٧    نرخ سیگنالینگ داده دریافت شده : انتخاب محل نرخ سیگنالینگ داده دریافت شده در

. bit.s

۴٨      قعال کننده DLCI

۴٩:۶٣    انواع داده آماده : این فایل نشان دهنده انواع داده آماده برای استفاده در دروازه نظیر

است .

B49: هشتایی بدون فرمت DLCI

I_RAW-BIT :B50

I_FRAME :B51

I_CHAR-STAT :B52

I_CHAR-DYN :B53

B63….B54: رزرو

۶۴:٧٩    اندازه واژه نامه انتقال دهنده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر فشرده سازی انتخاب شده باشد شامل bis 42.V یا ۴۴٫V است .

کلمه رمزهای ۵١٢ تا ۶۵۵٣۵ مقدارهای قابل قبول bis 42.V و کلمه رمزهای ٢۵۶ تا

۶۵۵٣۵ برای ۴۴٫V است .

٨٠:٩۵    اندازه واژه نامه دریافت کننده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر انتخاب فشرده سازی bis 42.V باشد این فایل مقدار صفر قرار می گیرد.

۹۶:۱۰۳                     طول رشته انتقال دهنده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر انتخاب فشرده سازی bis 42.V یا ۴۴٫V باشد با طول رشته نشان داده می شود

۱۰۴:۱۱۱                  طول رشته دریافت کننده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر انتخاب فشرده سازی bis 42.V باشد، این فایل صفر قرار می گیرد.

اگر انتخاب فشرده سازی ۴۴٫V باشد، طول رشته دریافت کننده را نشان می دهد.

۱۱۲:۱۲۷                   اندازه سوابق انتقال دهنده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 یا bis 42.V  انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر انتخاب فشرده سازی ۴۴٫V باشد، اندازه سوابق انتقال دهنده را صفر نشان می دهد.

۱۲۸:۱۴۳                   اندازه سوابق دریافت کننده فشرده سازی :

اگر بدون فشرده سازی یا MNP5 یا bis 42.V  انتخاب شده باشد، این فایل شامل پیام نیست .

اگر انتخاب فشرده سازی ۴۴٫V باشد، اندازه سوابق دریافت کننده را صفر نشان می دهد

به این پست امتیاز دهید.
هر چقدر ما رو دوست دارید ستاره بدید!!!


موضوعات :
برچسب‌ها :
ads

درباره نویسنده

mrk kiani 16 نوشته در انجام پروژه متلب |پروژه متلب | انجام پروژه متلب برق | شبیه سازی با متلب دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید